Marokas
Kelionės į Maroką
Marokas per paskutinį dešimtmetį sugebėjo visam pasauliui sėkmingai atverti savo įspūdingą turistinį potencialą. O 2024-aisiais netgi buvo daugiausia užsienio lankytojų pritraukusi Afrikos valstybė. Maroke keliautojai gali atrasti tiek išskirtinį kultūrinį paveldą, tiek ir neapsakomo grožio gamtos objektus. Jeigu prioritetas yra istorija bei miestai - tada Marakešas, Fesas, ar Tanžeras tikrai nenuvils. Jeigu labiau domina gamtos šedevrai - tada savo lūkesčius galima patenkinti Atlaso kalnuose, arba netgi Maroko Sacharoje. Marokas - šalis, kuri savo turistiniu visapusiškumu gali išpildyti kiekvieno lankytojo poreikius.
Geriausias laikas aplankyti Maroką
Rekomenduočiau savo kelionę į Maroką planuotis balandžio - gegužės, arba rugsėjo - spalio mėnesiais. Nors tai yra turistinio sezono piko mėnesiai, oras šiuo metu būna pats tinkamiausias, o taip pat tada ir mažesnė kritulių tikimybė negu šaltesniuoju metų laiku. Žiema būtų tinkamas pasirinkimas kelionei ypač vengiant masių turistiniuose objektuose bei ieškant žemesnių viešbučių kainų. Tačiau, tada reikėtų nusiteikti trumpesnėms dienoms, bei pasiruošti ir atšiauresnėms oro sąlygoms tam tikruose geografiniuose taškuose. Vasarą Maroke tektų atlaikyti labai didelius karščius. Ir nors tuo metu galima tikėtis kiek mažesnių turistų srautų, kai kuriose pietinėse šalies zonose oras gali būti per daug ekstremalus.
Žymiausios lankytinos vietos Maroke
- Marakešas – raudonasis Maroko miestas, žinomas kaip šalies kultūrinė sostinė. Čia senovinė istorinio miesto centro architektūra susipina su moderniąja Marakešo dalimi, o visa tai vainikuoja horizonte stūgsantys Aukštieji Atlaso kalnai.
- Mažorelio sodas – nuostabus botanikos sodelis Marakeše, garsėjantis savo egzotiška augalija bei ryškiomis mėlynomis spalvomis. Ypač rekomenduoju norintiems kiek atsipalaiduoti nuo marokietiško miesto šurmulio bei pabėgti nuo kaitros.
- Fesas – istorinė Maroko sostinė, bei vienas iš imperinių šalies miestų. Šis į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas miestas garsėja ypač klaidžiomis bei siauromis medinos gatvelėmis, kurios tarsi sugrąžina į tolimą praeitį.
- Tanžeras – Europos kaimynystėje esantis Maroko didmiestis, žymus dėl savo unikalios istorinės praeities. 20-ojo amžiaus pirmoje pusėje čia dominavo užsienio agentai, šnipai, o taip pat miestą buvo atradę ir menininkai bei rašytojai.
- Šefšauenas – mėlynasis Maroko perlas Rifo kalnuose, traukiantis savo unikaliu miesto pastatų atspalviu.
- Esavira – ypatingai jaukus kurortas, įsikūręs ant Atlanto vandenyno pakrantės, kurio medina taip pat įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Tai puiki vieta tiesiog atsipalaiduoti, bei įsijausti į vietinę atmosferą.
- Hassan II mečetė – įspūdingas religinis pastatas Kasablankoje. Šis islamiškos architektūros šedevras, su aukščiausiu pasaulyje 210 metrų aukščio minaretu, stovi ant Atlanto vandenyno pakrantės, bei yra vienas iš modernaus Maroko simbolių.
- Erg Chebbi kopos – auksinės smėlio kopos, netoli Merzougos miestelio, puošiančios Maroko Sacharos juostą. Siekiančios iki 150 metrų aukščio, Erg Chebbi kopos yra labai populiari turistų traukos vieta, kur galima patirti tikrą dykumos ramybę ir atmosferą.
- Ouzoud kriokliai – įspūdingas gamtos kūrinys, kurį rekomenduoju visiems kelionių gurmanams. Šie iki 110 metrų siekiantys kriokliai yra aukščiausi šiaurės Afrikoje.
- Ait Ben Haddou – senovinis fortifikuotas kaimas iš molio, apsuptas įspūdingo kraštovaizdžio. Šis į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas objektas dažnai pasirenkamas ir kino filmų, pavyzdžiui tokių kaip „Gladiatorius“, filmavimams.
- Todros tarpeklis – kvapą gniaužiantis kanjonas, esantis Aukštuosiuose Atlaso kalnuose. Jo stačių uolų šlaitai siekia iki 160 metrų.
- Zizo upės slėnis – ypatingai vaizdingas slėnis, kuris žavi savo nuostabiais kraštovaizdžiais bei didžiulėmis palmių oazėmis.
- Udajų kasba - senovinė sultonų tvirtovė, esanti Maroko sostinės Rabato centre. Garsėja savo baltomis ir mėlynomis pastatų sienomis, bei siaurais ir vingiuotais takais.
Ką reikia žinoti prieš planuojant kelionę į Maroką
- Į Maroką galima patekti tik su galiojančiu pasu - ES asmens tapatybės kortelė nėra tinkamas dokumentas šiai šaliai. Neplanuojant būti ilgiau kaip 90 dienų, vizų ar papildomų dokumentų tvarkytis nereikia.
- Oficiali Maroko valiuta - Dirhamas. Paskutiniais metais vienas euras atitinka kiek daugiau negu 10 dirhamų. Oficialiai iš šalies išvežti šią valiutą draudžiama, o išsikeisti ją irgi reikia jau atvykus į Maroką. Iš praktinės pusės, labai daug kur šalyje yra priimamas ir euras, tačiau ne visur.
- Marokas yra labai saugi šalis turistams. Pagrindinės rizikos yra potencialios kišenvagystės, ypač turistinėse vietose, kur yra daug žmonių. Smurtiniai nusikaltimai yra gana reti, tačiau didžiuosiuose miestuose sutemus reikėtų vengti vaikščioti po medinas. Arba bent jau būti tik apšviestose bei daugiau žmonių turinčiose vietose. Taip pat, papildomo dėmesio saugumui reikalauja ir keliavimas po kalnus - rekomenduotina turėti vietinį profesionalą. Kiek daugiau atsargumo keliaujant po Maroką reikėtų turėti moterims, ypač pavienėms keliautojoms. Rekomenduoju prieš kelionę pasidomėti naujausia informacija apie saugumą Maroke.
- Marokas yra karalystė - jokiu būdu negalima įžeisti karaliaus ar jo šeimos. Taip pat, negalima fotografuoti policininkų ar karinių padalinių, pastatų, ir t.t. Prieš fotografuojant paprastus žmones - būtinai reikia atsiklausti leidimo, kad išvengti nemalonių situacijų.
- Maroke vyrauja arbatos palikimo kultūra - beveik visur ir visada bus tikimasi, kad jos paliksite. Taip pat, net už bet kokią menkiausią paslaugą greičiausiai bus tikimasi pinigų. Rekomenduoju visada iš anksto sutarti, kokia tai bus suma.
- Maroke europiečiams yra nerekomenduotina vartoti vandenį iš čiaupo. Nerizikuokite savo sveikata ir atostogų kokybe, ir gerkite į butelius išpilstytą vandenį. Taip pat, marokiečiai turi kitus maisto higienos standartus negu esame įpratę, tad būkite atsargūs su gatvės maistu, bei venkite įtartinų užeigų.
Kelionės su vaikais Maroke
Maroko visuomenė dievina vaikus, tad nors tai ir ne labiausiai išsivystęs kraštas, tikrai galima planuoti aplankyti šią šalį ir su mažaisiais. Infrastruktūra dar nėra tokia kaip Europoje - pavyzdžiui, net vaikiškų vežimėlių nauda daug kur ribota dėl šaligatvių būklės. Tačiau, Maroke irgi rasite pramoginius objektus, puikiai tinkančius vaikams, nors kokybe jie ir nusileidžia Europos teminiams parkams. Pateikiu labiausiai rekomenduotinus:
- Palooza Park – dinozaurų tematikos pramogų parkas Marakeše. Dienos bilieto į visus atrakcionus kaina apie 20 eurų. Parko puslapis - https://www.paloozaland.com/;
- Parc Sindibad – Kasablankoje įkurtas pramogų parkas kartus su nedideliu zoologijos sodu. Kaina, perkant iš anksto internetu pilną dienos bilietą, yra apie 24 eurus - https://www.parcsindibad.ma/checkout;
- Oasiria Marrakesh – vandens pramogų parkas Marakeše. Čia rasite tiek didesnių baseinų, tiek ir ramių zonų tik suaugusiems, tiek ir nusileidimo takelių. Kaina suaugusiems apie 15 eurų - https://www.oasiria.com/tarifs/
Ekspertų patarimai, padėsiantys planuoti kelionę į Maroką
1. Būkite pasiruošę ne tik karštam orui, bet turėkite ir tinkamą avalynę
Marokas įprastai lankytojus pasitinka karštu oru, tad būkite pasiruošę visokeriopą apsaugą nuo kaitrios saulės. Taip pat, būtinai rekomenduoju turėti patogią bei patvarią avalynę. Tiek didmiesčių medinose, tiek ir daugelyje kultūrinių objektų grindinys nelygus. O turistaujant juose reikės ir pakankamai pavaikščioti. Verta atkreipti dėmesį ir į pagarbų apsirengimo būdą Maroke - rekomenduotina labai nedemonstruoti nuogų pečių, taip pat dengti kelius, moterims vengti plačių iškirpčių.
2. Naudokitės viešuoju transportu
Keliaujant gamtos maršrutais tolyn nuo didmiesčių automobilis yra didelis patogumas. Visgi, rekomenduočiau Maroke rinktis viešąjį transportą. Vairavimo kultūra ir filosofija čia gerokai skiriasi nuo Europos, tad bent jau miestuose tai gali būti nemaloni patirtis - nebent pavairuoti Maroke yra vienas iš jūsų kelionės tikslų. Tad miestuose rekomenduočiau rinktis taksi. O Maroko miestus patogiai jungia moderni CTM autobusų kompanija - https://ctm.ma/. Kai kuriais maršrutais galima rinktis ir traukinį, o pakrantės liniją nuo Kasablankos, per Rabatą, iki Tanžero netgi jungia pirmasis Afrikoje greitasis traukinys. Bilietų ieškoti čia - http://www.oncf.ma/. Bilietus rekomenduoju įsigyti bent keliomis dienomis iš anksto. Labai norint turėti daugiau laisvės važiuojant šalies gilumoje, galima rinktis privatų vairuotoją.
3. Ar reikia grynųjų pinigų?
Rekomenduoju Maroke naudotis grynaisiais pinigais. Keitimo punktų išsikeisti eurus į dirhamus yra daug, o blogiausiu atveju greičiausiai pavyks atsiskaityti ir eurais. Taip pat, išsigryninti galima bankomatuose.
4. Nedvejokite samdytis turizmo profesionalų paslaugų
Maroke galima pajusti didžiulį skirtumą, ar keliaujama lydint vietiniam personalui, ar viską darant savo jėgomis. Didmiesčių medinose daug mažiau klaidžiosite su vietiniu gidu, o be to ir kiti vietiniai prekeiviai bus mažiau įkyrūs. Vykstant už miestų ribų, pavyzdžiui į Sacharos zoną, išvykų paketai gali išspręsti tiek transporto klausimą, tiek ir supaprastinti kitus logistinius iššūkius.
Lauktuvės iš Maroko
Iš maistinių lauktuvių rekomenduočiau Maroke įsigyti vietinio vyno, taip pat artimiuosius galima sudominti ir marokietišku alumi. Įvairūs prieskoniai irgi yra populiarus produktas, kaip ir alyvuogių aliejus. Ypač populiarus produktas yra maistinis argano aliejus, o taip pat rekomenduočiau ir amlou - marokiečių atsakas Nutellai. Iš ne maistinių produktų, keliautojai dažnai renkasi kosmetinį argano aliejų arba jo savo sudėtyje turinčias kitas kosmetikos priemones. Dar galima išsirinkti kokį tekstilės dirbinį, arba jeigu yra konkretus poreikis - berberiškais motyvais austą kilimą.