Informacija ir patarimai keliautojams
Svarbi informacija ir patarimai keliautojams
Svarbi informacija ir patarimai keliaujantiems autobusu (sutarties priedas)
ASMENS DOKUMENTAI
LR piliečiui išvykstant iš Lietuvos Respublikos teritorijos BŪTINAS asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas – LR asmens tapatybės kortelė (ATK) arba LR pasas. Šalis, į kurias galima vykti turint asmens tapatybės kortelę, ir šalis, į kurias vykstant būtinas pasas, galite pasitikrinti LR Užsienio reikalų ministerijos svetainėje internete http://keliauk.urm.lt/lt/location. ATK arba pasas, kurių galiojimas baigiasi kelionės metu, laikomi negaliojančiais. Rekomenduojame vykti su kortele, kurios galiojimas baigiasi ne anksčiau kaip 3 mėn. po kelionės pabaigos dienos. Daugelis valstybių reikalauja, kad pasas galiotų ne mažiau kaip 6 mėnesius po kelionės pabaigos dienos.
Vykstant į bet kurią užsienio valstybę BŪTINAS vaiko asmens dokumentas: asmens tapatybės kortelė arba pasas (pagal konkrečios šalies reikalavimus), gimimo liudijimas netinka. Vykstant už Europos sąjungos ir Šengeno erdvės ribų, vaikui reikalingas tėvo/motinos/globėjo raštiškas sutikimas, patvirtintas notaro. Jei vaikas vyksta su vienu iš tėvų, antrojo tėvo sutikimo nereikia. Jei vaiko pavardė nesutampa su vieno iš kartu vykstančių tėvų pavarde, kelionės metu reikia turėti vaiko gimimo liudijimą bei jo kopiją. Pažymėtina, kad vaikų asmens dokumentai galioja trumpesnį laiką (2-5 metus), todėl, ruošdami vaiką kelionei, tėvai (globėjai) turėtų atkreipti dėmesį į jo paso galiojimo laiką. Už vykstančių į keliones vaikų iki 18 metų sveikatą, gyvybę, priežiūrą atsako tėvai, globėjai arba vaiką lydėti įgalioti asmenys.
Rekomenduojame į užsienio šalis nevykti su apgadintu (suteptu, aplietu, įplėštu ar pan.) dokumentu. Jei abejojate dėl savo dokumento tinkamumo ir/ar galiojimo laiko, būtinai pasitikslinkite prieš išvykstant: www.urm.lt; www.pasienis.lt; www.migracija.lt, ir, esant reikalui, pasikeiskite dokumentą. Rekomenduojame į kelionę pasiimti ir asmens dokumento kopiją.
Ne Lietuvos Respublikos piliečiai privalo informaciją apie dokumentų tinkamumą pasitikrinti Migracijos departamente arba Užsienio reikalų ministerijoje.
KELIONIŲ ORGANIZATORIUS „Kauno Grūda“ NEATSAKO UŽ PASIENIO IR MIGRACIJOS TARNYBŲ PAREIGŪNŲ VEIKSMUS.
Būtina į kelionę vežtis pasą (asmens tapatybės kortelės negalioja), galiojantį netrumpiau kaip 6 mėnesius po kelionės, vykstant į šias GRŪDOS organizuojamas keliones: „Didysis Balkanų turas“, „Juodkalnija“ (Bosnija ir Hercegovina), „Portugalija – Ispanija – Marokas“, „Baltųjų naktų miestas Sankt Peterburgas“, „Romantiškosios Lietuvos didikų pilys Baltarusijoje“, „LDK palikimas Baltarusijoje“, , „Didžioji Turkija“, „Liublinas – Lvovas – Luckas“, „Poilsis Karpatų kalnuose Ukrainoje“. Kelionės dokumentai (turizmo paslaugų teikimo sutartis, bilietai, būtinosios medicininės pagalbos užsienyje draudimas ir kt.) turi būti saugomi visos kelionės metu. Dėl netinkamų ar netvarkingų asmens dokumentų kelionių organizatorius atsakomybės neprisiima.
Bet kurios užsienio šalies teisėsaugos institucijų atstovai, vadovaudamiesi nacionaliniais teisės aktais, turi teisę savo šalies teritorijoje patikrinti asmens tapatybę, todėl kelionės metu privaloma asmens dokumentą turėti su savimi.
Pasą ir kitus asmens dokumentus kelionės metu ypatingai saugokite. Praradus pasą ar kitus asmens dokumentus, taip pat juos sugadinus, nedelsiant informuokite apie tai GRŪDOS kelionės vadovą; Jums reikalingas asmens grįžimo dokumentas, kurio išdavimas gali užtrukti, ypač jei užsienio šalyje nėra LR diplomatinės atstovybės ar konsulato. Asmens grįžimo pažymėjimas yra skirtas tik grįžimui į kilmės šalį, todėl su juo vykti į kitas valstybes negalima. Išlaidas, susijusias su asmens grįžimo pažymėjimo išdavimu bei grįžimu į kilmės šalį, taip pat išlaidas už papildomai praleistą laiką užsienio šalyje apmoka pats turistas.
Šengeno erdvės valstybės narės pasiliko sau teisę tam tikram laikui sugrąžinti kontrolės pasienyje procedūras, jeigu kiltų grėsmė jų saugumui ar viešajai tvarkai. Pasienio kontrolė gali būti atkurta ir masinių tarptautinių sporto renginių metu.
Sienų kirtimo ir pasų kontrolės tvarka ne LR piliečiams yra kitokia, informaciją apie šią tvarką galima rasti www.urm.lt
Vizos
LR piliečiams, vykstantiems į keliones, aprašytas šiame GRŪDOS kataloge (išskyrus keliones: „Baltųjų naktų miestas Sankt Peterburgas“, „Romantiškosios Lietuvos didikų pilys Baltarusijoje“, „LDK palikimas Baltarusijoje), galioja bevizis režimas. Rusijos ir Baltarusijos vizos išduodamos tų šalių ambasadose Vilniuje (dėl vizų gavimo kreipkitės į kelionių agentūrą, kurioje užsisakėte kelionę). Valstybių, į kurias vykstant LR piliečiams reikia vizos, sąrašą galite rasti www.urm.lt.
Vizų išdavimo tvarka ir kiti imigracijos reikalavimai ne LR piliečiams gali būti kitokie. Informaciją apie vizas ir jų gavimo tvarką teikia reikiamos šalies diplomatinės atstovybės ir/ar konsulinės įstaigos. Ne LR piliečiai, kuriems reikalingos planuojamų aplankyti šalių vizos, dokumentus tvarkosi ir už vizą patys.
Vizų išdavimo tvarka ir kiti imigracijos reikalavimai turistinio sezono metu gali keistis – būtinai prieš kelionę pasiteiraukite naujausios informacijos. Kauno GRŪDA neatsako už tai, kad, neįsigijęs (negavęs) vizos, turistas neišvyksta į kelionę arba dėl vizos neturėjimo yra priverstas nutraukti kelionę. Tokiu atveju į gyvenamąją vietą turistas grįžta pats. Kauno GRŪDA taip pat neatsako už pasienio bei migracijos tarnybų priimtus sprendimus turisto atžvilgiu. Daugiau ir naujausios informacijos galite rasti www.urm.lt
DRAUDIMAS IR SVEIKATA
Europos sveikatos draudimo kortelė (toliau – ESDK) galioja ir reikalinga laikinai vykstant į Europos Sąjungos šalis, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną bei Šveicariją (toliau – ES šalys). SVARBU: ESDK nėra medicininių išlaidų draudimo atitikmuo.
ESDK patvirtina, kad asmuo apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu ir turi teisę ES šalyje gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, kompensuojamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Privalomojo sveikatos draudimo lėšomis kompensuojamos sveikatos priežiūros paslaugos ES šalyse teikiamos pagal tose šalyse galiojančią valstybinės sveikatos apsaugos sistemos tvarką, tai reiškia, kad Lietuvos Respublikoje privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti asmenys turi teisę gauti tas pačias paslaugas už tokią pat kainą, kaip ir ES šalies, kurioje lankosi, gyventojai. Tam, kad galėtų pasinaudoti šia teise, laikinai vykdamas į kitą ES šalį, asmuo privalo turėti ESDK, kurią, kreipdamasis į gydymo įstaigą dėl būtinosios medicinos pagalbos, kartu su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu turi pateikti įstaigos registratūroje ar ligoninės priimamajame. Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad privačiose medicinos įstaigose dažniausiai nėra galimybės pasinaudoti ESDK. Daugiau informacijos galite rasti interneto svetainėje: https://keliauk.urm.lt/keliaujantiems/konsuline-pagalba
Medicininių išlaidų draudimas
Vykstant į kelionę rekomenduojame įsigyti medicininių išlaidų draudimą, garantuojantį būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Tokį draudimą galite įsigyti mūsų biuruose (bendradarbiaujame su AAS „BTA Baltic Insurance Company“ www.bta.lt), tinklalapyje https://www.gruda.lt/draudimas, kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse.
Atidžiai perskaitykite visą informaciją, pateiktą draudimo polise. Išlaidų kompensavimo tvarka ir dokumentai, kuriuos reikalaujama pateikti prašant kompensuoti patirtas išlaidas ar gauti kitokią draudimo išmoką, įvairiose draudimo bendrovėse gali skirtis. Ne visos užsienio šalių medicinos įstaigos dirba su draudimo kompanijomis, todėl gali tekti sumokėti už jų suteiktas gydymo paslaugas vietoje, net jei ir turite medicininių išlaidų draudimą. Reikalaukite iš gydytojo tokių dokumentų: pažymos, kurioje būtų nurodyta diagnozė; gydymo išlaidų sąskaitos, patvirtintos gydytojo parašu ir spaudu, taip pat reikės vaistų receptų ir išrašytų vaistų pirkimo kvitų. Už gydymą ligoninėje, greitosios pagalbos paslaugas pagal draudimo polise nustatytas sąlygas sumokės draudimo bendrovė, jei laiku kreipsitės į draudimo bendrovės atstovą (adresai būna nurodyti polise), kuris įgaliotas pasirūpinti gydymu ir atsiskaitymu už jį, ir laikysitės visų Jūsų draudimo polise nurodytų procedūros reikalavimų.
Draudimo bendrovės nekompensuoja išlaidų susijusių su grįžimu (po ligos) į gyvenamąją vietą ar prisijungimu prie grupės kelionės tęsimui, išskyrus tuos atvejus kada gydytojas nurodo, kad ligoniui būtinas transportavimas į gyvenamąją vietą. Įsigydami medicininių išlaidų draudimą kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse prašykite, kad darbuotojai parodytų, kur draudimo polise nurodytas kontaktinis tel. numeris, kuriuo turėtumėte skambinti nelaimės atveju ir užregistruoti įvykį.
Neįvykusios kelionės rizikos draudimas
Užsisakant kelionę rekomenduotina apsidrausti neįvykusios kelionės rizikos draudimu, kuris sudaro galimybę išvengti nuostolių, jei kelionė neįvyksta dėl priežasčių, susijusių su pačiu keliaujančiuoju. Neįvykusios kelionės draudimas apima pagrindines esmines rizikas, dėl kurių gali neįvykti kelionė – paties asmens ar artimų jo šeimos narių liga, trauma ar mirtis, eismo įvykis vykstant į kelionę, dėl kelionės dieną ar prieš pat ją prarasto turto ir t.t.
Bagažo draudimas
Kelionės metu kelionių organizatoriaus ir jo partneriai stengiasi užtikrinti turistų daiktų saugumą (transporto priemonės visada užrakinamos, jose dažniausiai lieka vairuotojas, stovėjimui parenkamos saugios aikštelės ir kt.). Vis dėlto keliaujant, ypač į pietų šalis, gali pasitaikyti vagysčių net ir iš užrakintų autobusų. Dėl šios priežasties vykstant į kelionę rekomenduojame įsigyti bagažo draudimą, kuris, priklausomai nuo konkrečios draudimo bendrovės siūlomų draudimo sąlygų, gali apimti tokias rizikas kaip daiktų vagystės, praradimas, sunaikinimas ar sugadinimas kelionės metu. Ypatingai rekomenduojame įsigyti šį draudimą, jeigu į kelionę vežatės didesnės vertės daiktus (papuošalus, kompiuterius bei kitą techniką, prabangos prekes ir pan.).
KITA INFORMACIJA
Transporto priemonė
Į keliones vykstama turistinės klasės 16-75 sėdimų vietų autobusais ir mikroautobusais. Autobusuose yra garso ir vaizdo grotuvai, tualetas, oro vėdinimo sistema, sėdynės pusiau atsilenkia. Mažuose autobusuose (~16-28 vt.) yra garso ir vaizdo grotuvai, vėdinimo sistema. Wi-Fi ir telefonų pakrovimo paslaugos neteikiamos. Tiksli autobuso kategorija, dydis, valstybinis numeris pateikiami www.gruda.lt 2-3 dienos prieš kelionę.
Pagal galiojančias ES taisykles keleivių saugumo sumetimais:
- autobuse draudžiama rūkyti, vartoti stiprius alkoholinius gėrimus, narkotines medžiagas.
- autobusui judant salone draudžiama stovėti, vaikščioti;
- autobusuose, kuriuose įrengti saugos diržai, keleiviai privalo važiuoti juos prisisegę;
- autobusui judant salone draudžiama gerti karštus gėrimus, autobusuose nebesiūlomas karštas vanduo.
Tualetu autobuse prašome naudotis tik ekstra atveju (dėl talpos ribotumo). Higienos ir saugumo sumetimais, nesinaudokite autobuso tualetu stovėdami.
Kelionės metu dieną autobusas stoja kas 2–3 val., naktį kas 3–4 val. Autobuso salone keliose vietose prie lango yra įrengti avariniai plaktukai, skirti avariniam stiklo išdaužimui. Kelionės metu, išskyrus avarijos atvejus, griežtai draudžiama juos liesti.
Vieno vieneto bagažo svoris neturėtų viršyti 25 kg. Rekomenduojame daiktus pakuoti taip, kad kelionės metu būtiniausi daiktai nedideliame krepšyje būtų šalia Jūsų, kiti – autobuso bagažinėje.
Išlipdami iš autobuso nepalikite jame vertingų daiktų. Turto vagystės ar sunaikinimo dėl nusikalstamos trečiųjų asmenų veiklos atveju kelionės organizatorius ir/ar transporto paslaugų teikėjas atsakomybės neprisiima.
Vietą autobuse galite pasirinkti užsakydami kelionę. Kelionių organizatorius, esant reikalui, pasilieka teisę pakeisti Jūsų pasirinktą vietą autobuse. Vienas turistas, vykstantis į kelionę, sėdėjimo vietą gali rinktis tik greta jau rezervavusių vietas pavienių keliautojų. Kitu atveju kelionių organizatorius pasilieka teisę be atskiro pranešimo sėdėjimo vietą koreguoti. Papildomos vietos autobuse parduodamos išimties tvarka, suderinus su kelionių organizatoriumi.
Išvykimo į kelionę vieta ir laikas
Pagrindinės išvykimo vietos į Kauno GRŪDOS organizuojamas keliones autobusu:
KAUNAS: PC SAVAS aikštelė. Savanorių pr. 346
VILNIUS: Geležinio Vilko g. 6A (ERGO automobilių stovėjimo aikštelė)
Turistų, gyvenančių kituose Lietuvos miestuose, patogumui siūlome pervežimo į pagrindines išvykimo vietas paslaugas (už papildomą mokestį), daugiau informacijos https://www.gruda.lt/isvykimo-vietos-ir-laikai
Tikslią išvykimo vietą būtina pasirinkti kelionės užsakymo metu. Išvykimo vietą galima keisti ne vėliau kaip 3 dienos iki išvykimo. Išvykimo į kelionę ir grįžimo iš kelionės miestų eiliškumas Lietuvoje gali nesutapti, paslaugos gali būti teikiamos ne viena transporto priemone. Grįžus į Lietuvą pervežimo į Klaipėdą, Šiaulius ar Panevėžį gali tekti palaukti, kadangi dažniausiai tą pačią dieną grįžta kelios grupės.
Į keliones išvykstama anksti ryte, dažniausiai tarp 3:00 ir 6:00 valandos. Likus 2–3 dienoms iki išvykimo būtinai pasitikslinkite išvykimo į kelionę laiką. Šią informaciją Jums pranešime trumpąja žinute sutartyje nurodytu mobiliojo telefonu numeriu, ją taip pat suteiks kelionių agentūros, kurioje užsisakėte kelionę, darbuotojai arba ją galite rasti interneto svetainėje: www.gruda.lt/isvykimo-vietos-ir-laikai Į išvykimo vietą atvykite 10–15 min iki nurodyto išvykimo laiko.
Atvykimo į viešbučius ir išvykimo/sugrįžimo į/iš kelionės laikas
Atvykimo į viešbučius/ sugrįžimo iš kelionės laikas priklauso nuo daugelio faktorių, kurių neįmanoma iš anksto numatyti: meteorologinių sąlygų, transporto kamščių, kelių būklės bei jų remonto darbų, pasienio patikros ir pan. Kelionių organizatorius nebus laikomas atsakingu, jei dėl aukščiau išvardintų aplinkybių atvykimo į viešbučius ir/ar sugrįžimo iš kelionės laikas skirsis nuo nurodyto programoje.
Kataloge nurodomi apytikriai laikai, kurie gali keistis dėl neįmanomų iš anksto numatyti sąlygų:
„labai anksti ryte“ - tai išvykimo į kelionę laikas, kuris yra ~ 2-5 val. ryto, priklausomai iš kurio miesto (Vilniaus ar Kauno) išvykstate.
„anksti ryte“ - tai išvykimo į kelionę laikas, kuris yra ~ 6-7 val. ryto, priklausomai iš kurio miesto (Vilniaus ar Kauno) išvykstate.
„vėlai vakare“ - tai atvykimo į viešbutį ar sugrįžimo iš kelionės laikas, kuris yra ~ 22-24 val. vakaro.
„labai vėlai vakare“ - dažniausiai tai atvykimo į viešbutį ar sugrįžimo iš kelionės laikas, kuris yra apie vidurnaktį - ~ 1 val. nakties.
„naktį“ - tai sugrįžimo iš kelionės į Lietuvą laikas, kuris yra ~ 1-4 val. nakties, priklausomai į kurį miestą (Vilnių ar Kauną) sugrįžtate.
Atmintinė vykstančiajam į kelionę
Keliautojo atmintinėje nurodyta detali informacija, reikalinga ruošiantis į pasirinktą kelionę: atskirų objektų kainos, daiktai, kuriuos rekomenduojame pasiimti į kelionę. Atmintinę galite rasti interneto svetainėje www.gruda.lt prie kiekvienos kelionės aprašo.
Prie kiekvienos kelionės aprašo yra pateiktas stilizuotas žemėlapis, kuriame nurodytas apytikslis orientacinis kelionės maršrutas. Tikslų maršrutą kelionės metu pagal faktinę situaciją pasirenka kelionės vadovas ir autobuso vairuotojai.
Mokami objektai ir ekskursijos
Mokami objektai ir ekskursijos kelionių aprašymuose pažymėti žvaigždutėmis (*), (**), punkte „Į kainą neįskaičiuota“ nurodyta apytikslė įėjimo į mokamus objektus bilietų kainų suma. Ši suma gali keistis, nes nuo katalogo spausdinimo momento iki kelionės pradžios mokamų objektų kainos gali pasikeisti. Jei mokamas objektas kataloge nėra pažymėtas (*), tai reiškia, kad į objekto vidų nebus einama. Laisvu laiku aplankyti siūlomų objektų bilietų kainos nėra įtrauktos į bendrą mokamų objektų bilietų kainų sumą.
Už mokamus objektus turistas moka pats tos šalies, kurioje yra lankomas objektas, valiuta. Kai kuriose šalyse (pvz. Šveicarijoje), turinčiose savo valiutą, galima atsiskaityti ir eurais. Daugelio vietovių ir lankomų objektų gidai (ne lietuvių kalba) – už papildomą mokestį.
Dėl nuo kelionių organizatoriaus nepriklausančių aplinkybių, tokių kaip meteorologinės sąlygos, transporto kamščiai, masiniai renginiai, vietos valdžios sprendimai, kelių būklė bei jų remonto darbai ir kt., pagal programą lankomi objektai gali būti pakeisti kitais alternatyviais lankomais objektais ar pakeistas objektų lankymo eiliškumas.
INFORMACIJA APIE VIEŠBUČIUS
Maitinimas
Konkrečią maitinimo paslaugų teikimo tvarką, laiką, patiekalų ir gėrimų pasirinkimo įvairovę nustato viešbučio administracija priklausomai nuo šalies specifikos, viešbučio kategorijos ir kt.
Kelionės metu teikiamas maitinimas nurodytas prie kiekvienos kelionės aprašymo punkte „Į kelionės kainą įskaičiuota“. Galimi maitinimo tipai: „kontinentiniai pusryčiai“ – kava arba arbata, bandelė, sviestas, džemas arba „pagerinti kontinentiniai pusryčiai“ – kava arba arbata, bandelė, sviestas, džemas, sūris, dešra arba kumpis. Daugelyje viešbučių pusryčiams patiekiamos sultys, vanduo. Vakarienės (jei įskaičiuotos į kelionės kainą): Italijoje dažniausiai patiekiami 2 patiekalai ir desertas arba vaisiai, Ispanijoje dažnas maitinimo tipas – „švediškas stalas“. Gėrimai vakarienių metu į maitinimo kainą neįskaičiuoti. Poilsinėse kelionėse galimi maitinimo tipai: be maitinimo, pusryčiai, pusryčiai ir vakarienė.
Esant ankstyvam išvykimui iš viešbučio ar vėlyvam atvykimui į viešbutį gali būti pateikiamas pusryčių paketas/ šalta vakarienė (jeigu tokia galimybė numatyta pagal konkretaus viešbučio taisykles).
Apgyvendinimas
Pasaulyje nėra vieningos apgyvendinimo įstaigų klasifikavimo sistemos ar standartų; kiekvienoje šalyje viešbučiai ir kitos apgyvendinimo įstaigos klasifikuojamos pagal tos valstybės nustatytus kriterijus, kurie gali būti skirtingi. Kataloge aprašytų kelionių metu turistai apgyvendinami 3*, 2* arba „turistinės klasės” viešbučiuose. Jei kelionės metu yra daugiau nei 1 nakvynė viešbutyje, viešbučių, kuriuose apgyvendinama grupė, kategorija gali skirtis (t.y. tos pačios kelionės metu turistai gali būti apgyvendinti skirtingų kategorijų viešbučiuose). Tos pačios grupės turistai gali būti apgyvendinti skirtinguose tos pačios kategorijos viešbučiuose. „Turistinė klasė” – tai minimalių patogumų viešbučiai, moteliai, svečių namai, pensionai arba privatus sektorius, kurių kambariuose yra dušas arba vonia, tualetas. Kai kuriuose gali būti ir balkonas, televizorius, telefonas, šaldytuvas. Jei viešbučio kambaryje yra mini baras, produktai iš jo kainuoja papildomai. Dėl kai kurių viešbučių lokacijos autobusas ne visada gali privažiuoti prie pat viešbučio; tokiu atveju turistams gali tekti kelis šimtus metrų iki apgyvendinimo vietos eiti pėsčiomis. Kai kuriuose mažaaukščiuose viešbučiuose gali nebūti lifto.
Jei kambaryje yra kondicionierius, jis gali būti nuomojamas už papildomą mokestį.
Viešbučiuose gali būti vienviečiai, dviviečiai, triviečiai kambariai ar apartamentai (numeris, kuriame du kambariai naudojasi vienu dušu ir tualetu). Standartiniame dviviečiame viešbučio kambaryje gali būti viena dvigulė arba dvi atskiros lovos. Pageidavimą dėl lovų tipo prašome nurodyti kelionės užsakymo metu. SVARBU: kai kurių šalių viešbučiuose (pvz. Prancūzijoje, Austrijoje) arba privačiame sektoriuje (pvz. Kroatijoje, Juodkalnijoje) yra ypač ribotas skaičius kambarių su dviem atskiromis lovomis; tokiu atveju turisto pageidavimas vykdomas tik esant galimybei.
Viešbučio administracija turistus apgyvendina savo nuožiūra atvykimo dieną laisvuose užsakyto tipo kambariuose. Turistai viešbučio administracijos nustatyta tvarka gali būti apgyvendinti skirtingo tipo viešbučio kambariuose. Net vienodo tipo viešbučių kambariai gali skirtis savo dydžiu, lokacija, kambario suprojektavimu, kambaryje esančių baldų išdėstymu ir realia kambario būkle. Prašymai gyventi konkrečiame viešbučio aukšte, kaimyniniuose kambariuose ir pan. laikomi papildomais turisto pageidavimais, kurie neįpareigoja kelionių organizatoriaus ir viešbučio. Jie yra tenkinami tik esant galimybei.
Vienviečio kambario kaina yra didesnė nei kaina vienam asmeniui dviviečiame. Turistas, vykstantis vienas ir neužsisakęs vienviečio kambario, be išankstinio perspėjimo apgyvendinamas dviviečiame arba dviviečiame su pristatoma lova kambaryje kartu su kitais turistais. Jei tokios galimybės nėra, turistas sutinka, kad jam būtų užsakytas vienvietis kambarys už papildomą priemoką.
Vykstant į poilsines-pažintines keliones, Graikijoje, Italijoje, Ispanijoje, Bulgarijoje, Kroatijoje ar Juodkalnijoje apgyvendinimo variantą ir maitinimą buvimo kurorte metu galite pasirinkti iš kainynų (kelionių agentūrose arba www.gruda.lt prie konkrečios kelionės aprašymo).
Apartamentų/studijų tvarka ir švara poilsio metu turistas turi pasirūpinti pats. Rankšluosčiai ir patalynė nekeičiami visą buvimo laikotarpį. Rekomenduojame turėti savo rankšluosčius.
Atvykimo dieną viešbučio paros pradžia yra 14-18 valanda, išvykimo dieną viešbučio paros pabaiga yra 10-12 valanda.
Kelionėse, kurių metu yra nakvynės keltų kajutėse, turistai turi galimybę iš anksto nusipirkti vietą norimos kategorijos kajutėje, pasirenkant iš kelto linijų tuo metu siūlomų kajučių. Keltuose yra dvivietės, trivietės, keturvietės kajutės be langų arba su langais skirtinguose deniuose (priklausomai nuo kajutės kategorijos).
Priklausomai nuo laivo modelio, paslaugų kiekis ir įvairovė laive, kajučių modifikacija, jų plotas ir vidaus įranga gali skirtis. Pateikta informacija apie paslaugas keltuose, kajučių kategorijas yra preliminari ir pateikta pagal keltų linijų pateiktus duomenis katalogo spausdinimo metu. Papildomos informacijos apie kajutes rasite katalogo 188 p.
Vanduo. Nerekomenduojama gerti vandens iš čiaupo. Bakterijomis užterštas ar stipriai chloruotas vanduo gali pakenkti sveikatai, sukelti žarnyno negalavimus.
Elektros srovė. Pietų šalių viešbučiuose pasitaiko elektros srovės tiekimo sutrikimų. Ne visur vienoda elektros srovės įtampa (125 V arba 220 V), todėl visada atkreipkite dėmesį į instrukciją vonios kambariuose. Kai kuriuose viešbučiuose elektros lizdai yra kitokios formos nei Lietuvoje. Todėl, naudojantis savais elektros prietaisais, reikia turėti „tarpininką“ (adapterį). Kartais viešbučiuose tokį prietaisą galima išsinuomoti.
Apie pamirštus kelionėje daiktus prašome skubiai pranešti iš karto po kelionės. Turistui gali tekti padengti telefono ar kitų paslaugų išlaidas, susijusias su daiktų ieškojimu, nepriklausomai nuo to, ar pavyko surasti dingusius daiktus.
NUORODOS
Prieš išvykstant į kelionę patariame atidžiai išstudijuoti VVTAT turistams skirtą informaciją interneto svetainėje http://www.vvtat.lt/veiklos-sritys/vartojimo-paslaugos/turizmo-paslaugos/125
Svarbios informacijos apie šalį, į kurią ketinate vykti, galite rasti LR Užsienio reikalų ministerijos svetainėje www.urm.lt, Valstybės sienos apsaugos tarnybos svetainėje www.pasienis.lt
Ginčai
Jei manote, kad kelionės sutartyje ir jos prieduose nurodytos ir į kelionės kainą įskaičiuotos paslaugos nesuteikiamos arba teikiamos netinkamai, pretenzijas prašome reikšti kelionės vadovui/organizatoriaus atstovui kelionės metu, kad būtų galimybė kuo greičiau išspręsti ir pašalinti iškilusius nesklandumus. Nepavykus problemos išspręsti, pretenzijas organizatoriui galima pareikšti raštu per 14d. nuo kelionės pabaigos; organizatorius privalo raštu atsakyti per 14d. nuo pretenzijų gavimo dienos. Ginčai sprendžiami derybų keliu, o nepavykus susitarti – LR įstatymų nustatyta tvarka. Pretenzijos nepriimamos dėl paslaugų, neįtrauktų į turizmo paslaugų teikimo sutartį ir/ar konkrečios kelionės aprašymą, taip pat dėl iš anksto neįmanomų numatyti aplinkybių (pvz., transporto kamščių, meteorologinių reiškinių ir pan.).
Jeigu Jūsų netenkina organizatoriaus atsakymas į Jūsų rašytinį prašymą ar pretenziją, prašymą galite pateikti Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai (Vilniaus g. 25, Vilnius, el. p. tarnyba@vvtat.lt, tel. 8 5 262 67 51, www.vvtat.lt), taip pat VVTAT teritoriniams padaliniams ar užpildyti prašymo formą elektroninių ginčų sistemos (EGS) platformoje http://ec.europa.eu/odr/.
Jei, kilus ginčui, prieš paskelbiant VVTAT ar teismo sprendimą, turistas apie skundą ar konfliktą praneša žiniasklaidai arba paskelbia viešoje erdvėje, o VVTAT ar teismo sprendimas įrodys, kad turisto pretenzijos visiškai arba iš dalies nepagrįstos, organizatorius pasilieka teisę LR įstatymų numatyta tvarka reikalauti iš turisto piniginės nuostolių kompensacijos.
SVARBU! Informacija kataloge pateikiama pagal katalogo rengimo metu 2019 m. gruodžio mėn. 18d. turimus duomenis. Apie vėlesnius pasikeitimus teiraukitės kelionių agentūrose arba ieškokite www.gruda.lt
Svarbi informacija ir patarimai keliaujantiems lėktuvu į Europos šalis (sutarties priedas)
ASMENS DOKUMENTAI
LR piliečiui išvykstant iš Lietuvos Respublikos teritorijos BŪTINAS asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas – LR asmens tapatybės kortelė (ATK) arba LR pasas. Šalis, į kurias galima vykti turint asmens tapatybės kortelę, ir šalis, į kurias vykstant būtinas pasas, galite pasitikrinti LR Užsienio reikalų ministerijos svetainėje internete http://keliauk.urm.lt/lt/location. ATK arba pasas, kurių galiojimas baigiasi kelionės metu, laikomi negaliojančiais. Rekomenduojame vykti su kortele, kurios galiojimas baigiasi ne anksčiau kaip 3 mėn. po kelionės pabaigos dienos. Daugelis valstybių reikalauja, kad pasas galiotų ne mažiau kaip 6 mėnesius po kelionės pabaigos dienos.
Vykstant į bet kurią užsienio valstybę BŪTINAS vaiko asmens dokumentas: asmens tapatybės kortelė arba pasas (pagal konkrečios šalies reikalavimus), gimimo liudijimas netinka. Vykstant už Europos sąjungos ir Šengeno erdvės ribų, vaikui reikalingas tėvo/motinos/globėjo raštiškas sutikimas, patvirtintas notaro. Jei vaikas vyksta su vienu iš tėvų, antrojo tėvo sutikimo nereikia. Jei vaiko pavardė nesutampa su vieno iš kartu vykstančių tėvų pavarde, kelionės metu reikia turėti vaiko gimimo liudijimą bei jo kopiją. Pažymėtina, kad vaikų asmens dokumentai galioja trumpesnį laiką (2-5 metus), todėl, ruošdami vaiką kelionei, tėvai (globėjai) turėtų atkreipti dėmesį į jo paso galiojimo laiką. Už vykstančių į keliones vaikų iki 18 metų sveikatą, gyvybę, priežiūrą atsako tėvai, globėjai arba vaiką lydėti įgalioti asmenys.
Rekomenduojame į užsienio šalis nevykti su apgadintu (suteptu, aplietu, įplėštu ar pan.) dokumentu. Jei abejojate dėl savo dokumento tinkamumo ir/ar galiojimo laiko, būtinai pasitikslinkite prieš išvykstant: www.urm.lt; www.pasienis.lt; www.migracija.lt, ir, esant reikalui, pasikeiskite dokumentą. Rekomenduojame į kelionę pasiimti ir asmens dokumento kopiją.
Ne Lietuvos Respublikos piliečiai privalo informaciją apie dokumentų tinkamumą pasitikrinti Migracijos departamente arba Užsienio reikalų ministerijoje.
KELIONIŲ ORGANIZATORIUS „Kauno Grūda“ NEATSAKO UŽ PASIENIO IR MIGRACIJOS TARNYBŲ PAREIGŪNŲ VEIKSMUS.
Būtina į kelionę vežtis pasą (asmens tapatybės kortelės negalioja), galiojantį netrumpiau kaip 6 mėnesius po kelionės, vykstant į šias GRŪDOS organizuojamas keliones lėktuvu: „Nepakartojamas savaitgalis Stambule“, „Didingoji Turkija“, „Temperamentingieji Balkanai“ ir į visas Tolimų kraštų keliones. Kelionės dokumentai (turizmo paslaugų teikimo sutartis, bilietai, būtinosios medicininės pagalbos užsienyje draudimas ir kt.) turi būti saugomi visos kelionės metu. Dėl netinkamų ar netvarkingų asmens dokumentų kelionių organizatorius atsakomybės neprisiima.
Bet kurios užsienio šalies teisėsaugos institucijų atstovai, vadovaudamiesi nacionaliniais teisės aktais, turi teisę savo šalies teritorijoje patikrinti asmens tapatybę, todėl kelionės metu privaloma asmens dokumentą turėti su savimi.
Pasą ir kitus asmens dokumentus kelionės metu ypatingai saugokite. Praradus pasą ar kitus asmens dokumentus, taip pat juos sugadinus, nedelsiant informuokite apie tai GRŪDOS kelionės vadovą; Jums reikalingas asmens grįžimo dokumentas, kurio išdavimas gali užtrukti, ypač jei užsienio šalyje nėra LR diplomatinės atstovybės ar konsulato. Asmens grįžimo pažymėjimas yra skirtas tik grįžimui į kilmės šalį, todėl su juo vykti į kitas valstybes negalima. Išlaidas, susijusias su asmens grįžimo pažymėjimo išdavimu bei grįžimu į kilmės šalį, taip pat išlaidas už papildomai praleistą laiką užsienio šalyje apmoka pats turistas.
Šengeno erdvės valstybės narės pasiliko sau teisę tam tikram laikui sugrąžinti kontrolės pasienyje procedūras, jeigu kiltų grėsmė jų saugumui ar viešajai tvarkai. Pasienio kontrolė gali būti atkurta ir masinių tarptautinių sporto renginių metu.
Sienų kirtimo ir pasų kontrolės tvarka ne LR piliečiams yra kitokia, informaciją apie šią tvarką galima rasti www.urm.lt
Vizos
LR piliečiams, vykstantiems į keliones lėktuvu po Europos šalis su kelionių vadovu iš Lietuvos, aprašytas šiame Kauno GRŪDOS kataloge, viza nereikalinga. Vizos reikalingos vykstant į tam tikras Tolimų kraštų keliones (nurodyta prie konkrečios kelionės programos).
Vizų išdavimo tvarka ir kiti imigracijos reikalavimai ne LR piliečiams gali būti kitokie. Informaciją apie vizas ir jų gavimo tvarką teikia reikiamos šalies diplomatinės atstovybės ir/ar konsulinės įstaigos. Ne LR piliečiai, kuriems reikalingos planuojamų aplankyti šalių vizos, dokumentus tvarkosi ir už vizą patys.
Vizų išdavimo tvarka ir kiti imigracijos reikalavimai turistinio sezono metu gali keistis – būtinai prieš kelionę pasiteiraukite naujausios informacijos. Kauno GRŪDA neatsako už tai, kad, neįsigijęs (negavęs) vizos, turistas neišvyksta į kelionę arba dėl vizos neturėjimo yra priverstas nutraukti kelionę. Tokiu atveju į gyvenamąją vietą turistas grįžta pats. Kauno GRŪDA taip pat neatsako už pasienio bei migracijos tarnybų priimtus sprendimus turisto atžvilgiu. Daugiau ir naujausios informacijos galite rasti www.urm.lt
DRAUDIMAS IR SVEIKATA
Europos sveikatos draudimo kortelė (toliau – ESDK) galioja ir reikalinga laikinai vykstant į Europos Sąjungos šalis, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną bei Šveicariją (toliau – ES šalys). SVARBU: ESDK nėra medicininių išlaidų draudimo atitikmuo.
ESDK patvirtina, kad asmuo apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu ir turi teisę ES šalyje gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, kompensuojamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Privalomojo sveikatos draudimo lėšomis kompensuojamos sveikatos priežiūros paslaugos ES šalyse teikiamos pagal tose šalyse galiojančią valstybinės sveikatos apsaugos sistemos tvarką, tai reiškia, kad Lietuvos Respublikoje privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti asmenys turi teisę gauti tas pačias paslaugas už tokią pat kainą, kaip ir ES šalies, kurioje lankosi, gyventojai. Tam, kad galėtų pasinaudoti šia teise, laikinai vykdamas į kitą ES šalį, asmuo privalo turėti ESDK, kurią, kreipdamasis į gydymo įstaigą dėl būtinosios medicinos pagalbos, kartu su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu turi pateikti įstaigos registratūroje ar ligoninės priimamajame. Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad privačiose medicinos įstaigose dažniausiai nėra galimybės pasinaudoti ESDK. Daugiau informacijos galite rasti interneto svetainėje: https://keliauk.urm.lt/keliaujantiems/konsuline-pagalba
Medicininių išlaidų draudimas
Vykstant į kelionę rekomenduojame įsigyti medicininių išlaidų draudimą, garantuojantį būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Tokį draudimą galite įsigyti mūsų biuruose (bendradarbiaujame su AAS „BTA Baltic Insurance Company“ www.bta.lt), tinklalapyje https://www.gruda.lt/draudimas, kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse.
Atidžiai perskaitykite visą informaciją, pateiktą draudimo polise. Išlaidų kompensavimo tvarka ir dokumentai, kuriuos reikalaujama pateikti prašant kompensuoti patirtas išlaidas ar gauti kitokią draudimo išmoką, įvairiose draudimo bendrovėse gali skirtis. Ne visos užsienio šalių medicinos įstaigos dirba su draudimo kompanijomis, todėl gali tekti sumokėti už jų suteiktas gydymo paslaugas vietoje, net jei ir turite medicininių išlaidų draudimą. Reikalaukite iš gydytojo tokių dokumentų: pažymos, kurioje būtų nurodyta diagnozė; gydymo išlaidų sąskaitos, patvirtintos gydytojo parašu ir spaudu, taip pat reikės vaistų receptų ir išrašytų vaistų pirkimo kvitų. Už gydymą ligoninėje, greitosios pagalbos paslaugas pagal draudimo polise nustatytas sąlygas sumokės draudimo bendrovė, jei laiku kreipsitės į draudimo bendrovės atstovą (adresai būna nurodyti polise), kuris įgaliotas pasirūpinti gydymu ir atsiskaitymu už jį, ir laikysitės visų Jūsų draudimo polise nurodytų procedūros reikalavimų.
Draudimo bendrovės nekompensuoja išlaidų susijusių su grįžimu (po ligos) į gyvenamąją vietą ar prisijungimu prie grupės kelionės tęsimui, išskyrus tuos atvejus kada gydytojas nurodo, kad ligoniui būtinas transportavimas į gyvenamąją vietą. Įsigydami medicininių išlaidų draudimą kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse prašykite, kad darbuotojai parodytų, kur draudimo polise nurodytas kontaktinis tel. numeris, kuriuo turėtumėte skambinti nelaimės atveju ir užregistruoti įvykį.
Ligos ar nelaimingo atsitikimo atveju kreipkitės į artimiausią medicinos punktą, ligoninę arba išsikvieskite gydytoją per viešbučio administratorių, būtinai informuokite GRŪDOS kelionių vadovą.
Neįvykusios kelionės rizikos draudimas
Užsisakant kelionę rekomenduotina apsidrausti neįvykusios kelionės rizikos draudimu, kuris sudaro galimybę išvengti nuostolių, jei kelionė neįvyksta dėl priežasčių, susijusių su pačiu keliaujančiuoju. Neįvykusios kelionės draudimas apima pagrindines esmines rizikas, dėl kurių gali neįvykti kelionė – paties asmens ar artimų jo šeimos narių liga, trauma ar mirtis, eismo įvykis vykstant į kelionę, dėl kelionės dieną ar prieš pat ją prarasto turto ir t.t.
Bagažo draudimas
Prieš vykstant į kelionę rekomenduojame įsigyti bagažo draudimą. Įsigiję šį draudimą apsaugosite savo asmeninius daiktus nuo tokių rizikų kaip bagažo vėlavimas, dingimas, daiktų vagystės ar sugadinimas kelionės metu. Šį draudimą ypatingai patariame įsigyti tais atvejais, kai vykstate į pietų šalis ar su savimi į kelionę vežatės didesnės vertės daiktus (papuošalus, prabangos prekes, kompiuterius bei kitą techniką ir pan.). Detalesnės informacijos apie šį draudimą teiraukitės kelionių agentūrose arba draudimo kompanijose.
INFORMACIJA APIE KELIONĘ
Skrydžio laikas
Vėliausiai dieną prieš skrydį būtinai pasitikslinkite skrydžio laiką. Šią informaciją Jums pranešime trumpąja žinute, ją taip pat suteiks kelionių agentūros, kurioje užsisakėte kelionę, darbuotojai arba kelionių organizatoriaus atstovas.
Elektroninio lėktuvo bilieto informacijoje nurodyti orientaciniai laikai. Kai kuriais atvejais (dėl meteorologinių sąlygų, neleidžiančių vykdyti atitinkamo skrydžio, netikėtai atsiradusių skrydžių saugos trūkumų, streikų, turinčių įtakos skrydį vykdančio oro vežėjo veiklai, ir kt.) net ir lėktuvo biliete ir/ar turizmo paslaugų teikimo sutartyje nurodytas laikas gali būti pakeistas.
Atkreipiame dėmesį, jog pasikeitus skrydžių tvarkaraščiui, kelionės data bei programa gali keistis.
Registracija oro uoste
Prašome oro uoste būti ne vėliau kaip 2 val. iki skrydžio, kad liktų pakankamai laiko visiems registracijos formalumams sutvarkyti. Kauno GRŪDA neatsako už pasekmes, jei turistas vėluoja ar neatvyksta į oro uostą ne dėl kelionių organizatoriaus kaltės.
Atkreipiame dėmesį, kad aviakompanija turi teisę atsisakyti priimti skristi keleivį, jei keleivio protinė ar fizinė būsena, įskaitant apsvaigimą nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų, gali kelti pavojų jam pačiam, kitiems keleiviams, įgulai ar turtui/aplinkai, taip pat kitais aviakompanijos vežimo taisyklėse nurodytais pagrindais. Prašome orlaivyje elgtis atsakingai ir laikytis aviacijos saugos reikalavimų. Įspėjame, jog už elgesio orlaivyje taisyklių pažeidimus, įstatymai numato administracinę atsakomybę, o oro vežėjo ar kelionių organizatoriaus patiriamus nuostolius privalo atlyginti žalą padaręs keleivis.
Skrydžio bilietų kaina ir keleivio duomenų keitimas
Už skrydžio bilietus paprastai prašoma sumokėti iš anksto prieš rezervaciją. Atsisakius užsakytos kelionės, įmoka už skrydžio bilietus turistui negrąžinama. Jeigu turistas pageidauja perleisti skrydžio bilietą kitam asmeniui, tai gali būti padaryta tik tuo atveju, jeigu tokią galimybę numato konkretaus oro vežėjo taisyklės. Už keleivio duomenų (vardo, pavardės ir kt.) keitimą keleivis privalo sumokėti oro vežėjo nustatyto dydžio mokestį. Daugiau informacijos galite rasti konkretaus oro vežėjo interneto puslapyje.
Bagažas
Kiekvienas oro vežėjas savo taisyklėse nustato leidžiamą vežti bagažo svorį ir jo dydį. Į kelionės kainą įskaičiuoto bagažo tipas nurodytas kiekvienos kelionės programoje. Prašome prieš kelionę atidžiai su susipažinti su pateikta informacija ir nurodytomis taisyklėmis.
Jei rankinio bagažo dydis viršija nurodytus svorio ir dydžio išmatavimus, bagažas gabenamas kaip registruotas bagažas ir jam taikomas atitinkamas bagažo mokestis. Konkretus bagažo dydis ir kiti reikalavimai nurodyti konkretaus oro vežėjo bendrosiose keleivių ir bagažo vežimo sąlygose.
Jei vežamas registruotas bagažas viršija nurodytą leidžiamą svorį, papildomai mokama už kiekvieną viršsvorio kilogramą
Vežantis daugiau nei leidžiama bagažo, papildomai mokama už kiekvieną viršsvorio kilogramą. Nestandartinio bagažo (banglenčių, nardymo įrangos ir kt.) gabenimas gali būti apmokestinamas papildomai (neįtraukiamas į nemokamai leidžiamo vežti bagažo normą). Mokesčių dydžiai priklauso nuo aviakompanijos taisyklių, skrydžio krypties bei trukmės.
Nedėkite į registruojamą bagažą lengvai dūžtančių ir vertingų daiktų (pinigų, juvelyrinių dirbinių, vertybinių popierių, kitų vertybių, prekybinių pavyzdžių, komercinių dokumentų, pasų ar kitų asmens dokumentų, vaistų, fotoaparatų, videokamerų ar jų komplektacijos dalių ir kitų elektronikos prietaisų) bei daiktų, kurių gali prireikti kelionės metu (vaistų, kūdikių reikmenų ir kt.)! Atkreipiame Jūsų dėmesį, jog oro vežėjo atsakomybė bagažo dingimo, sugadinimo ar vėlavimo atveju yra ribojama. Apie registruotame bagaže vežamus pavojingus daiktus (ginklus ar kt.) būtina informuoti skrydžių saugumo tarnybos pareigūnus. Registruotame bagaže draudžiama vežti elektronines cigaretes. Rankiniame bagaže griežtai draudžiama turėti pavojų keliančių daiktų (žirklių, užlenkiamų ar kitokių peilių, manikiūrui ar kosmetikai skirtų priemonių). Draudžiamų bagaže vežti daiktų sąrašą nustato kiekvieno oro vežėjo taisyklės, informacijos apie tai taip pat galite rasti ir turistams įteikiamose pagrindinėse keleivių ir bagažo vežimo užsakomaisiais skrydžiais sąlygose.
Oro uostuose galioja taisyklės, kuriose ribojamas pro saugumo patikros vietas įsinešamo skysčio kiekis. Taisyklės taikomos visiems keleiviams, vykstantiems iš ES oro uostų į visus paskirties oro uostus. Rankiniame bagaže leidžiama turėti tik nedidelius skysčių kiekius. Skysčiai turi būti atskiruose, ne didesniuose nei 100 mililitrų, induose. Šiuos indus turite įdėti į vieną permatomą ir užsegamą plastikinį, ne didesnį nei 1 litro, maišelį; vienas maišelis – vienam keleiviui. Išsamią informaciją apie naujausias saugos taisykles galite rasti Tarptautinio Vilniaus oro uosto svetainėje internete – https://www.vilnius-airport.lt/lt/keleiviu-gidas/registracija-i-skrydi
Jeigu kelionės metu bagažas dingsta, vėluoja arba yra sugadinamas, atskridus reikia nedelsiant apie tai pranešti oro uosto bagažo tvarkymo tarnybai bei užpildyti bagažo nesklandumų aktą, taip pat informuoti GRŪDOS atstovą. Rekomenduojame įsigyti bagažo draudimą.
Oro vežėjo atsakomybė
Oro vežėjo atsakomybė nustatoma Konvencijos dėl tam tikrų taisyklių, susijusių su tarptautiniais vežimais oru, unifikavimo, pasirašytos Varšuvoje 1929 m. spalio 12 d., 1955 m. Hagos Protokolo apie Konvencijos dėl tam tikrų taisyklių, susijusių su tarptautiniais vežimais oru, unifikavimo, pasirašytos Varšuvoje 1929 m. spalio 12 d., pakeitimą, 1999 m. gegužės 28 d. Monrealio Konvencijos dėl tam tikrų tarptautinio vežimo oru taisyklių suvienodinimo ir 2002 m. gegužės 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento Nr. 889/2002, iš dalies pakeičiančio Tarybos reglamentą (EB) Nr. 2027 dėl oro vežėjo atsakomybės nelaimingų atsitikimų atveju ir 2004 m. vasario 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento Nr. 261/2004, nustatančio bendras kompensavimo ir pagalbos keleiviams taisykles atsisakymo vežti ir skrydžių atšaukimo arba atidėjimo ilgam laikui atveju, nustatyta tvarka.
Prireikus vežėjas be įspėjimo gali pasinaudoti atsarginiais vežėjais ar orlaiviais, pakeisti orlaivio tipą, taip pat pakeisti ir/ar praleisti nurodytas sustojimo vietas arba atlikti papildomus tarpinius nusileidimus.
Išvykimo data
Kelionių išvykimo datos gali keistis dėl iš anksto nuo kelionių organizatoriaus nenumatytų aplinkybių (meteorologinės sąlygos, masiniai renginiai, vietos valdžios sprendimai, oro linijų tvarkaraščių pasikeitimai ir kt.). Šią informaciją Jums suteiks kelionių agentūros, kurioje užsisakėte kelionę, darbuotojai arba ją galite rasti Kauno GRŪDOS interneto svetainėje www.gruda.lt.
Transportas
Transporto tipas ir paslaugų pobūdis kelionės metu nurodytas prie kiekvienos kelionės programos ir priklauso nuo grupės dydžio. Savaitgalio pažintinių kelionių metu į/iš oro uosto į viešbutį bei ekskursijų metu važiuojama vietiniu miesto transportu (metro, autobusais, traukiniais ir kt.), turistas moka pats už visus viešojo transporto bilietus.
Atmintinė vykstančiajam į kelionę
Keliautojo atmintinėje nurodyta detali informacija, reikalinga ruošiantis į pasirinktą kelionę: atskirų objektų kainos, daiktai, kuriuos rekomenduojame pasiimti į kelionę. Atmintinę galite rasti interneto svetainėje www.gruda.lt prie kiekvienos kelionės aprašo.
Mokami objektai ir ekskursijos
Mokami objektai ir ekskursijos kelionių aprašymuose pažymėti žvaigždutėmis (*), (**), punkte „Į kainą neįskaičiuota“ nurodyta apytikslė įėjimo į mokamus objektus bilietų kainų suma. Ši suma gali keistis, nes nuo katalogo spausdinimo momento iki kelionės pradžios mokamų objektų kainos gali pasikeisti. Jei mokamas objektas kataloge nėra pažymėtas (*), tai reiškia, kad į objekto vidų nebus einama. Laisvu laiku aplankyti siūlomų objektų bilietų kainos nėra įtrauktos į bendrą mokamų objektų bilietų kainų sumą.
Dažnai ekskursijose užsienio šalyse yra numatomas minimalus keliautojų skaičius. Nesusirinkus minimaliam turistų skaičiui, ekskursijos kaina vienam asmeniui gali kisti arba išvyka gali būti atšaukta. Informaciją apie minimalų keliautojų skaičių pateikiama kelionės programoje.
Kai kurie lankomi objektai užsakomi perkant kelionę (sudarant Turizmo paslaugų teikimo sutartį).
Už mokamus objektus turistas moka pats tos šalies, kurioje yra lankomas objektas, valiuta. Kai kuriose šalyse, turinčiose savo valiutą, galima atsiskaityti ir eurais. Daugelio vietovių ir lankomų objektų gidai (ne lietuvių kalba) – už papildomą mokestį.
Dėl nuo kelionių organizatoriaus nepriklausančių aplinkybių, tokių kaip meteorologinės sąlygos, transporto kamščiai, masiniai renginiai, vietos valdžios sprendimai, kelių būklė bei jų remonto darbai ir kt., pagal programą lankomi objektai gali būti pakeisti kitais alternatyviais lankomais objektais ar pakeistas objektų lankymo eiliškumas.
INFORMACIJA APIE VIEŠBUČIUS
Maitinimas
Konkrečią maitinimo paslaugų teikimo tvarką, laiką, patiekalų ir gėrimų pasirinkimo įvairovę nustato viešbučio administracija priklausomai nuo šalies specifikos, viešbučio kategorijos ir kt.
Kelionės metu teikiamas maitinimas nurodytas prie kiekvienos kelionės aprašymo punkte „Į kelionės kainą įskaičiuota“. Galimi maitinimo tipai: „kontinentiniai pusryčiai“ – kava arba arbata, bandelė, sviestas, džemas arba „pagerinti kontinentiniai pusryčiai“ – kava arba arbata, bandelė, sviestas, džemas, sūris, dešra arba kumpis. Daugelyje viešbučių pusryčiams patiekiamos sultys, vanduo. Kontinentiniai pusryčiai populiarūs Italijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje. Pietūs ir/ar vakarienės (jei įskaičiuoti į kelionės kainą) gali būti patiekiami viešbučių ar vietiniuose restoranuose nustatytomis valandomis. Gėrimai pietų ir vakarienių metu į maitinimo kainą neįskaičiuoti.
Esant ankstyvam išvykimui iš viešbučio ar vėlyvam atvykimui į viešbutį gali būti pateikiamas pusryčių paketas/ šalta vakarienė (jeigu tokia galimybė numatyta pagal konkretaus viešbučio taisykles).
Apgyvendinimas
Pasaulyje nėra vieningos apgyvendinimo įstaigų klasifikavimo sistemos ar standarto, todėl, priklausomai nuo šalies, atsiranda skirtingi vienodų kategorijų apgyvendinimo įstaigų standartai (oficialus viešbučio įvertinimas yra jam kompetentingų institucijų suteikta kategorija šalyje). Viešbučio ar kitos apgyvendinimo įstaigos (toliau vadinama viešbučiu) kategorija priklauso nuo kambarių dydžio, jų įrengimo, aptarnavimo lygio, teikiamų paslaugų kiekio ir kt. Kiekvienoje šalyje kategorijai keliami reikalavimai ir jų interpretavimas gali skirtis. Ne visose šalyse yra oficialios kategorizavimo sistemos, ne visur kategorizavimas privalomas. Į įvairias kelionių programas siekiant autentiškos patirties įtraukiamos nakvynės ne tik įprastinėse apgyvendinimo įstaigose, bet ir stovyklavietėse, laivuose, traukiniuose ir kt. Informacijos apie jų ypatumus ieškokite kelionės programoje, teiraukitės savo kelionių agentūrose.
Jei kelionės metu yra daugiau nei 1 nakvynė viešbutyje, viešbučių, kuriuose apgyvendinama grupė, kategorija gali skirtis (t.y. tos pačios kelionės metu turistai gali būti apgyvendinti skirtingų kategorijų viešbučiuose). Tos pačios grupės turistai gali būti apgyvendinti skirtinguose tos pačios kategorijos viešbučiuose.
Kataloge aprašytų kelionių metu turistai apgyvendinami 3*, 2* arba „turistinės klasės” viešbučiuose. „Turistinė klasė” – tai minimalių patogumų viešbučiai, moteliai, svečių namai, pensionai arba privatus sektorius, kurių kambariuose yra dušas arba vonia, tualetas. Kai kuriuose gali būti ir balkonas, televizorius, telefonas, šaldytuvas. Jei viešbučio kambaryje yra mini baras, produktai iš jo kainuoja papildomai. Dėl kai kurių viešbučių lokacijos pervežimo paslaugas teikiantis autobusas ne visada gali privažiuoti prie pat viešbučio; tokiu atveju turistams gali tekti kelis šimtus metrų iki apgyvendinimo vietos eiti pėsčiomis. Kai kuriuose mažaaukščiuose viešbučiuose gali nebūti lifto.
Viešbučiuose gali būti vienviečiai, dviviečiai, triviečiai kambariai ar apartamentai (numeris, kuriame du kambariai naudojasi vienu dušu ir tualetu). Standartiniame dviviečiame viešbučio kambaryje gali būti viena dvigulė arba dvi atskiros lovos. Pageidavimą dėl lovų tipo prašome nurodyti kelionės užsakymo metu. SVARBU: kai kurių šalių viešbučiuose (pvz. Prancūzijoje) arba privačiame sektoriuje (pvz. Kroatijoje, Juodkalnijoje) yra ypač ribotas skaičius kambarių su dviem atskiromis lovomis; tokiu atveju turisto pageidavimas vykdomas tik esant galimybei.
Triviečiuose kambariuose trečia lova dažniausiai yra pristatoma (t.y. papildoma sudedama lova arba sulankstomas fotelis). Triviečių kambarių skaičius viešbučiuose yra ribotas arba kai kurie viešbučiai jų visai neturi (ypač Prancūzijoje). Tuo atveju, jei neįmanoma užsakyti triviečio kambario arba viešbutis tokių neturi – vienas iš trijų asmenų apgyvendinamas su kitais grupės turistais.
Vienviečio kambario kaina yra didesnė nei kaina vienam asmeniui dviviečiame. Turistas, vykstantis vienas ir neužsisakęs vienviečio kambario, be išankstinio perspėjimo apgyvendinamas dviviečiame arba dviviečiame su pristatoma lova kambaryje kartu su kitais turistais. Jei tokios galimybės nėra, turistas sutinka, kad jam būtų užsakytas vienvietis kambarys už papildomą priemoką.
Atvykimo dieną viešbučio paros pradžia yra 14-18 valanda, išvykimo dieną viešbučio paros pabaiga yra 10-12 valanda. Ši taisyklė galioja ir tada, kai išskridimo laikas yra naktį. Išsiregistravus iš kambario, bagažą galima palikti viešbučio bagažo saugojimo kameroje arba tam skirtame kambaryje. Esant galimybei, viešbučio administracija gali svečius apgyvendinti anksčiau arba pratęsti išvykimo iš kambario laiką (už papildomą mokestį). Apie tikslias išsiregistravimo iš viešbučio sąlygas Jus informuos viešbučio administracija arba GRŪDOS kelionių vadovas.
Kondicionavimas. Ne visose šalyse ir ne visų kategorijų viešbučiuose yra įrengta oro kondicionavimo sistema. Jei kambaryje yra kondicionierius, jis gali būti nuomojamas už papildomą mokestį. Kondicionavimo sistema viešbučiuose įprastai veikia pagal viešbučio administracijos nustatytus grafikus, priklausomai nuo oro sąlygų, sezoniškumo ir pan. Įspėjame, kad turistams, nepratusiems prie karšto klimato, šalyje įprasta vėdinimo/kondicionavimo sistema ne visada gali būti pakankama.
Viešbučio administracija turistus apgyvendina savo nuožiūra atvykimo dieną laisvuose užsakyto tipo kambariuose. Turistai viešbučio administracijos nustatyta tvarka gali būti apgyvendinti skirtingo tipo viešbučio kambariuose. Net vienodo tipo viešbučių kambariai gali skirtis savo dydžiu, lokacija, kambario suprojektavimu, kambaryje esančių baldų išdėstymu ir realia kambario būkle. Prašymai gyventi konkrečiame viešbučio aukšte, kaimyniniuose kambariuose ir pan. laikomi papildomais turisto pageidavimais, kurie neįpareigoja kelionių organizatoriaus ir viešbučio. Jie yra tenkinami tik esant galimybei.
Vanduo. Nerekomenduojama gerti vandens iš čiaupo. Bakterijomis užterštas ar stipriai chloruotas vanduo gali pakenkti sveikatai, sukelti žarnyno negalavimus.
Elektros srovė. Ne visur vienoda elektros srovės įtampa (125 V arba 220 V), todėl visada atkreipkite dėmesį į instrukciją vonios kambariuose. Kai kuriuose viešbučiuose elektros lizdai yra kitokios formos nei Lietuvoje. Todėl, naudojantis savais elektros prietaisais, reikia turėti „tarpininką“ (adapterį). Kartais viešbučiuose tokį prietaisą galima išsinuomoti. Įsigiję „tarpininką“ prieš išvažiuodami į kelionę, nesusidursite su galimais nepatogumais. Kai kurių šalių viešbučiuose pasitaiko elektros srovės tiekimo sutrikimų.
Viešbučio seifas. Pagal daugelio šalių teisinę sistemą, viešbutis neatsako už kambaryje paliktus vertingus daiktus. Patariame visuomet išsinuomoti viešbučio seifą ir laikyti jame pasą, pinigus ir kitus vertingus daiktus. Kambaryje paliekamus vertingesnius daiktus taip pat rekomenduojame laikyti rakinamuose lagaminuose ar kelioniniuose krepšiuose.
Apie pamirštus kelionėje daiktus prašome skubiai pranešti iš karto po kelionės. Turistui gali tekti padengti telefono ar kitų paslaugų išlaidas, susijusias su daiktų ieškojimu, nepriklausomai nuo to, ar pavyko surasti dingusius daiktus.
NUORODOS
Prieš išvykstant į kelionę patariame atidžiai išstudijuoti VVTAT turistams skirtą informaciją interneto svetainėje http://www.vvtat.lt/veiklos-sritys/vartojimo-paslaugos/turizmo-paslaugos/125
Svarbios informacijos apie šalį, į kurią ketinate vykti, galite rasti LR Užsienio reikalų ministerijos svetainėje www.urm.lt Papildomos informacijos apie išvykimo į užsienį sąlygas galite rasti Valstybės sienos apsaugos tarnybos svetainėje www.pasienis.lt
Ginčai
Jei manote, kad kelionės sutartyje ir jos prieduose nurodytos ir į kelionės kainą įskaičiuotos paslaugos nesuteikiamos arba teikiamos netinkamai, pretenzijas prašome reikšti kelionės vadovui/organizatoriaus atstovui kelionės metu, kad būtų galimybė kuo greičiau išspręsti ir pašalinti iškilusius nesklandumus. Nepavykus problemos išspręsti, pretenzijas organizatoriui galima pareikšti raštu per 14d. nuo kelionės pabaigos; organizatorius privalo raštu atsakyti per 14d. nuo pretenzijų gavimo dienos. Ginčai sprendžiami derybų keliu, o nepavykus susitarti – LR įstatymų nustatyta tvarka. Pretenzijos nepriimamos dėl paslaugų, neįtrauktų į turizmo paslaugų teikimo sutartį ir/ar konkrečios kelionės aprašymą, taip pat dėl iš anksto neįmanomų numatyti aplinkybių (pvz., transporto kamščių, meteorologinių reiškinių ir pan.).
Jeigu Jūsų netenkina gautas kelionių organizatoriaus atsakymas į Jūsų rašytinį prašymą ar pretenziją, prašymą galite pateikti Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai (Vilniaus g. 25, Vilnius, el. p. tarnyba@vvtat.lt, tel. 8 5 262 67 51, www.vvtat.lt), taip pat VVTAT teritoriniams padaliniams apskrityse ar užpildyti prašymo formą elektroninių ginčų sistemos (EGS) platformoje http://ec.europa.eu/odr/.
Jei, kilus ginčui, prieš paskelbiant VVTAT ar teismo sprendimą, turistas apie skundą ar konfliktą praneša žiniasklaidai arba paskelbia viešoje erdvėje, o VVTAT ar teismo sprendimas įrodys, kad turisto pretenzijos visiškai arba iš dalies nepagrįstos, organizatorius pasilieka teisę LR įstatymų numatyta tvarka reikalauti iš turisto piniginės nuostolių kompensacijos.
SVARBU! Informacija kataloge pateikiama pagal katalogo rengimo metu 2019 m. gruodžio mėn. 18d. turimus duomenis. Apie vėlesnius pasikeitimus teiraukitės kelionių agentūrose arba ieškokite www.gruda.lt
Alternatyvus ginčo sprendimas
Jeigu Jūsų netenkina gautas kelionių organizatoriaus atsakymas į Jūsų rašytinį prašymą ar pretenziją dėl šioje interneto svetainėje įsigytos kelionės (ar kitos paslaugos), prašymą arba skundą galite pateikti Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai (Vilniaus g. 25, 01402 Vilnius, el. p. tarnyba@vvtat.lt, tel. 8 5 262 67 51, interneto svetainė www.vvtat.lt), taip pat Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos teritoriniams padaliniams apskrityse ar užpildyti prašymo formą elektroninių ginčų sistemos (EGS) platformoje http://ec.europa.eu/odr/.
Svarbi informacija ir patarimai keliaujantiems į tolimus kraštus (sutarties priedas)
Pasas/asmens tapatybės kortelė
LR piliečiui išvykstant iš Lietuvos Respublikos teritorijos būtinas asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas – LR asmens tapatybės kortelė (ATK) arba LR pasas. Vykstant į visas tolimų kraštų kataloge aprašytas šalis (išskyrus Islandiją) būtinas pasas, galiojantis ne mažiau kaip 6 mėnesius po kelionės pabaigos.
Vykstant į bet kurią užsienio valstybę būtinas vaiko asmens dokumentas - pasas; asmens tapatybės kortelė tinka tik vykstant į Islandiją, gimimo liudijimas netinka. Vykstant už Europos sąjungos ir Šengeno erdvės ribų, vaikui reikalingas tėvo/motinos/globėjo raštiškas sutikimas, patvirtintas notaro. Jei vaikas vyksta su vienu iš tėvų, antrojo tėvo sutikimo nereikia. Jei vaiko pavardė nesutampa su vieno iš kartu vykstančių tėvų pavarde, kelionės metu reikia turėti vaiko gimimo liudijimą bei jo kopiją. Pažymėtina, kad vaikų asmens dokumentai galioja trumpesnį laiką (2-5 metus), todėl, ruošdami vaiką kelionei, tėvai (globėjai) turėtų atkreipti dėmesį į jo paso galiojimo laiką.
Rekomenduojame į užsienio šalis nevykti su apgadintu (suteptu, aplietu, įplėštu ar pan.) dokumentu. Jei abejojate dėl savo dokumento tinkamumo ir/ar galiojimo laiko, būtinai pasitikslinkite prieš išvykstant: www.urm.lt; www.pasienis.lt; www.migracija.lt, ir, esant reikalui, pasikeiskite pasą (ar ATK). Rekomenduojame į kelionę pasiimti ir asmens dokumento kopiją.
Ne Lietuvos Respublikos piliečiams rekomenduojame informaciją apie dokumentų tinkamumą, sienų kirtimo ir pasų kontrolės tvarką pasitikrinti Migracijos departamente arba Užsienio reikalų ministerijoje.
KELIONIŲ ORGANIZATORIUS „Kauno Grūda“ NEATSAKO UŽ PASIENIO IR MIGRACIJOS TARNYBŲ PAREIGŪNŲ VEIKSMUS.
Kelionės dokumentai (turizmo paslaugų teikimo sutartis, bilietai, būtinosios medicininės pagalbos užsienyje draudimas ir kt.) turi būti saugomi visos kelionės metu. Dėl netinkamų ar netvarkingų asmens dokumentų kelionių organizatorius atsakomybės neprisiima.
Kelionės metu privaloma asmens dokumentą turėti su savimi. Pasą ir kitus asmens dokumentus kelionės metu ypatingai saugokite. Praradus pasą ar kitus asmens dokumentus, taip pat juos sugadinus, nedelsiant informuokite apie tai GRŪDOS kelionės vadovą; Jums reikalingas asmens grįžimo dokumentas, kurio išdavimas gali užtrukti, ypač jei užsienio šalyje nėra Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulato. Asmens grįžimo pažymėjimas yra skirtas tik grįžimui į kilmės šalį, todėl su juo vykti į kitas valstybes negalima. Išlaidas, susijusias su asmens grįžimo pažymėjimo išdavimu bei grįžimu į kilmės šalį, taip pat išlaidas už papildomai praleistą laiką užsienio šalyje apmoka pats turistas.
Vizos
Europos Sąjungos piliečiams, vykstantiems į tam tikras Tolimų kraštų keliones reikalingos vizos (nurodyta prie konkrečios kelionės programos).
Valstybių, į kurias vykstant LR piliečiams nereikia/reikia vizos, sąrašą galite rasti LR Užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje www.urm.lt
Ne Lietuvos Respublikos piliečiai, kuriems reikalingos planuojamų aplankyti šalių vizos, dokumentus tvarkosi ir už vizą atsako patys.
Vizų išdavimo tvarka ir kiti imigracijos reikalavimai sezono metu gali keistis - būtinai pasidomėkite naujausia informacija, kurią Jums suteiks kelionių organizatoriaus atstovas ar diplomatinė šalies, į kurią ketinate vykti, atstovybė. Kauno GRŪDA neatsako už tai, kad, neįsigijęs (negavęs) vizos, turistas neišvyksta į kelionę arba dėl vizos neturėjimo yra priverstas nutraukti kelionę. Tokiu atveju į gyvenamąją vietą turistas grįžta pats.
Kauno GRŪDA taip pat neatsako už pasienio bei migracijos tarnybų priimtus sprendimus turisto atžvilgiu.
Daugiau ir naujausios informacijos galite rasti interneto svetainėje: www.urm.lt
SVEIKATA IR SKIEPAI
Prieš vykstant į tolimus kraštus patariame pasikonsultuoti su gydytoju dėl profilaktinio skiepijimosi nuo užkrečiamųjų ligų. Jei vykstant į kelionę skiepai privalomi, tai yra nurodyta konkrečios kelionės atmintinėje. Papildomos informacijos apie skiepus ir rekomendacijas dėl užkrečiamųjų ligų profilaktikos galite gauti paskambinę į „Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą“ arba jų tinklalapyje http://www.ulac.lt/keliautojams
Patariame pasikonsultuoti su gydytoju dėl profilaktikos priemonių, padedančių užsienio šalyse išvengti virškinimo trakto negalavimų, susijusių su neįprastu maistu; taip pat dėl aukštikalnių ar jūros ligos, miego sutrikimų keičiant laiko juostas.
Turistas, turintis specifinių sveikatos sutrikimų, vykdamas į kelionę prisiima atsakomybę už savo sveikatą ir privalo pasirūpinti vartojamais medikamentais bei kitomis reikalingomis priemonėmis. Jeigu turistui dėl sveikatos būklės reikalingos specialios paslaugos, turistas privalo iš anksto apie tai informuoti organizatorių ar jo atstovą; tokios paslaugos gali būti teikiamos tik esant galimybei.
Būtina į kelionę vežtis asmeninę vaistinėlę pagal poreikius ir gydytojo rekomendacijas. SVARBU: vykstant į kai kurias šalis (nurodyta konkrečios kelionės atmintinėje) ribojamas įsivežamų receptinių vaistų kiekis, pasienio pareigūnai gali paprašyti pateikti tam tikrų vaistų (pvz., psichotropinių) receptą. Vykstant į Islamą išpažįstančias šalis (pvz., į Iraną) negalima vežtis vaistų, kurių sudėtyje yra alkoholio.
DRAUDIMAS
Europos sveikatos draudimo kortelė (toliau – ESDK) galioja ir reikalinga laikinai vykstant į Islandiją. SVARBU: ESDK nėra medicininių išlaidų draudimo atitikmuo. Daugiau informacijos galite rasti interneto svetainėje: https://keliauk.urm.lt/keliaujantiems/konsuline-pagalba Būtinoji medicinos pagalba Europos Sąjungos šalyse.
Medicininių išlaidų draudimas
Vykstant į Tolimų kraštų kelionę būtina įsigyti medicininių išlaidų draudimą, garantuojantį būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Tokį draudimą galite įsigyti kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse.
Atidžiai perskaitykite visą informaciją, pateiktą draudimo polise. Išlaidų kompensavimo tvarka ir dokumentai, kuriuos reikalaujama pateikti prašant kompensuoti patirtas išlaidas ar gauti kitokią draudimo išmoką, įvairiose draudimo bendrovėse gali skirtis. Ne visos užsienio šalių medicinos įstaigos dirba su draudimo kompanijomis, todėl gali tekti sumokėti už jų suteiktas gydymo paslaugas vietoje, net jei ir turite medicininių išlaidų draudimą. Reikalaukite iš gydytojo tokių dokumentų: pažymos, kurioje būtų nurodyta diagnozė; gydymo išlaidų sąskaitos, patvirtintos gydytojo parašu ir spaudu, taip pat reikės vaistų receptų ir išrašytų vaistų pirkimo kvitų. Už gydymą ligoninėje, greitosios pagalbos paslaugas pagal draudimo polise nustatytas sąlygas sumokės draudimo bendrovė, jei laiku kreipsitės į draudimo bendrovės atstovą (adresai būna nurodyti polise), kuris įgaliotas pasirūpinti gydymu ir atsiskaitymu už jį, ir laikysitės visų Jūsų draudimo polise nurodytų procedūros reikalavimų.
Draudimo bendrovės nekompensuoja išlaidų susijusių su grįžimu (po ligos) į gyvenamąją vietą ar prisijungimu prie grupės kelionės tęsimui, išskyrus tuos atvejus kada gydytojas nurodo, kad ligoniui būtinas transportavimas į gyvenamąją vietą. Įsigydami medicininių išlaidų draudimą kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse, prašykite, kad darbuotojai parodytų, kur draudimo polise nurodytas kontaktinis tel. numeris, kuriuo turėtumėte skambinti nelaimės atveju ir užregistruoti įvykį.
Ligos ar nelaimingo atsitikimo atveju kreipkitės į artimiausią medicinos punktą, ligoninę arba išsikvieskite gydytoją per viešbučio administratorių, būtinai informuokite GRŪDOS kelionių vadovą.
Neįvykusios kelionės rizikos draudimas
Užsisakant kelionę rekomenduotina apsidrausti neįvykusios kelionės rizikos draudimu, kuris sudaro galimybę išvengti nuostolių, jei kelionė neįvyksta dėl priežasčių, susijusių su pačiu keliaujančiuoju. Neįvykusios kelionės draudimas apima visas pagrindines rizikas, dėl kurių gali neįvykti kelionė – paties asmens ar artimų jo šeimos narių liga ar mirtis, eismo įvykis vykstant į kelionę, dėl kelionės dieną ar prieš pat ją prarasto turto ir t.t.
Neįvykusios kelionės draudimu gali draustis tik vienas iš keliaujančiųjų asmenų, arba visi kartu keliaujantys turistai. Šiuo draudimu galima apsidrausti tiek atskirai, tiek kartu su įprastu medicininių išlaidų draudimu.
Daugiau informacijos apie neįvykusios kelionės rizikos draudimo sąlygas teiraukitės kelionių agentūrose arba draudimo kompanijose.
Bagažo draudimas
Prieš vykstant į kelionę rekomenduojame įsigyti bagažo draudimą. Įsigiję šį draudimą apsaugosite savo asmeninius daiktus nuo tokių rizikų kaip bagažo vėlavimas, dingimas, daiktų vagystės ar sugadinimas kelionės metu. Šį draudimą ypatingai patariame įsigyti tais atvejais, kai vykstate į pietų šalis ar su savimi į kelionę vežatės didesnės vertės daiktus (papuošalus, prabangos prekes, fotoaparatus, vaizdo kameras ar kitus technikos prietaisus ir kt.). Detalesnės informacijos apie šį draudimą teiraukitės kelionių agentūrose arba draudimo kompanijose.
INFORMACIJA APIE KELIONĘ
Skrydžio laikas
Vėliausiai dieną prieš skrydį būtinai pasitikslinkite skrydžio laiką. Šią informaciją Jums pranešime trumpąja žinute, ją taip pat suteiks kelionių agentūros, kurioje užsisakėte kelionę, darbuotojai arba kelionių organizatoriaus atstovas.
Elektroninio lėktuvo bilieto informacijoje nurodyti orientaciniai laikai. Kai kuriais atvejais (dėl meteorologinių sąlygų, neleidžiančių vykdyti atitinkamo skrydžio, netikėtai atsiradusių skrydžių saugos trūkumų, streikų, turinčių įtakos skrydį vykdančio oro vežėjo veiklai, ir kt.) net ir lėktuvo biliete ir/ar turizmo paslaugų teikimo sutartyje nurodytas laikas gali būti pakeistas.
Atkreipiame dėmesį, jog pasikeitus skrydžių tvarkaraščiui, kelionės data bei programa gali keistis.
Registracija oro uoste
Prašome oro uoste būti ne vėliau kaip 2 val. iki skrydžio, kad liktų pakankamai laiko visiems registracijos formalumams sutvarkyti. Kauno GRŪDA neatsako už pasekmes, jei turistas vėluoja ar neatvyksta į oro uostą ne dėl kelionių organizatoriaus kaltės.
Atkreipiame dėmesį, kad aviakompanija turi teisę atsisakyti priimti skristi keleivį, jei keleivio protinė ar fizinė būsena, įskaitant apsvaigimą nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų, gali kelti pavojų jam pačiam, kitiems keleiviams, įgulai ar turtui/aplinkai, taip pat kitais aviakompanijos vežimo taisyklėse nurodytais pagrindais. Prašome orlaivyje elgtis atsakingai ir laikytis aviacijos saugos reikalavimų. Įspėjame, jog už elgesio orlaivyje taisyklių pažeidimus, įstatymai numato administracinę atsakomybę, o oro vežėjo ar kelionių organizatoriaus patiriamus nuostolius privalo atlyginti žalą padaręs keleivis.
Skrydžio bilietų kaina ir keleivio duomenų keitimas
Turisto gali būti prašoma sumokėti skrydžio bilietų kainą prieš atliekant skrydžio bilietų rezervaciją. Keleiviui iš anksto nesumokėjus pilnos skrydžio bilietų kainos, skrydžio bilietai jam nebus rezervuojami. Atsisakius užsakytos kelionės, skrydžio bilietų kaina turistui negrąžinama. Jeigu turistas pageidauja perleisti skrydžio bilietą kitam asmeniui, tai gali būti padaryta tik tuo atveju, jeigu tokią galimybę numato konkretaus oro vežėjo taisyklės. Už keleivio duomenų (vardo, pavardės ir kt.) keitimą keleivis privalo sumokėti oro vežėjo nustatyto dydžio mokestį. Daugiau informacijos galite rasti konkretaus oro vežėjo interneto puslapyje.
SVARBU: rezervuojant skrydžio bilietą būtina vardą ir pavardę nurodyti tiksliai taip, kaip įrašyta pase. Neteisingai nurodžius vardą ir/ar pavardę (pvz., nurodžius tik vieną vardą, o pase įrašyti du vardai) bilietas gali negalioti arba keleivis privalės sumokėti oro vežėjo nustatyto dydžio mokestį už duomenų keitimą.
Bagažas
Kiekvienas oro vežėjas savo taisyklėse nustato leidžiamą vežti bagažo svorį ir jo dydį. Į kelionės kainą įskaičiuoto bagažo tipas nurodytas kiekvienos kelionės atmintinėje. Prašome prieš kelionę atidžiai su susipažinti su pateikta informacija ir nurodytomis taisyklėmis.
Jei rankinio bagažo dydis viršija nurodytus svorio ir dydžio išmatavimus, bagažas gabenamas kaip registruotas bagažas ir jam taikomas atitinkamas bagažo mokestis. Konkretus bagažo dydis ir kiti reikalavimai nurodyti konkretaus oro vežėjo bendrosiose keleivių ir bagažo vežimo sąlygose.
Jei vežamas registruotas bagažas viršija nurodytą leidžiamą svorį, papildomai mokama už kiekvieną viršsvorio kilogramą
Vežantis daugiau nei leidžiama bagažo, papildomai mokama už kiekvieną viršsvorio kilogramą. Nestandartinio bagažo (banglenčių, nardymo įrangos ir kt.) gabenimas gali būti apmokestinamas papildomai (neįtraukiamas į nemokamai leidžiamo vežti bagažo normą). Mokesčių dydžiai priklauso nuo aviakompanijos taisyklių, skrydžio krypties bei trukmės.
Nedėkite į registruojamą bagažą lengvai dūžtančių ir vertingų daiktų (pinigų, juvelyrinių dirbinių, vertybinių popierių, kitų vertybių, prekybinių pavyzdžių, komercinių dokumentų, pasų ar kitų asmens dokumentų, vaistų, fotoaparatų, videokamerų ar jų komplektacijos dalių ir kitų elektronikos prietaisų) bei daiktų, kurių gali prireikti kelionės metu (vaistų, kūdikių reikmenų ir kt.)! Atkreipiame Jūsų dėmesį, jog oro vežėjo atsakomybė bagažo dingimo, sugadinimo ar vėlavimo atveju yra ribojama. Apie registruotame bagaže vežamus pavojingus daiktus (ginklus ar kt.) būtina informuoti skrydžių saugumo tarnybos pareigūnus. Rankiniame bagaže griežtai draudžiama turėti pavojų keliančių daiktų (žirklių, užlenkiamų ar kitokių peilių, manikiūrui ar kosmetikai skirtų priemonių). Draudžiamų bagaže vežti daiktų sąrašą nustato kiekvieno oro vežėjo taisyklės, informacijos apie tai taip pat galite rasti ir turistams įteikiamose pagrindinėse keleivių ir bagažo vežimo užsakomaisiais skrydžiais sąlygose.
Oro uostuose galioja taisyklės, kuriose ribojamas pro saugumo patikros vietas įsinešamo skysčio kiekis. Taisyklės taikomos visiems keleiviams, vykstantiems iš ES oro uostų į visus paskirties oro uostus. Rankiniame bagaže leidžiama turėti tik nedidelius skysčių kiekius. Skysčiai turi būti atskiruose, ne didesniuose nei 100 mililitrų, induose. Šiuos indus turite įdėti į vieną permatomą ir užsegamą plastikinį, ne didesnį nei 1 litro, maišelį; vienas maišelis – vienam keleiviui. Išsamią informaciją apie naujausias saugos taisykles galite rasti Tarptautinio Vilniaus oro uosto svetainėje internete – https://www.vilnius-airport.lt/lt/keleiviu-gidas/registracija-i-skrydi
Jeigu kelionės metu bagažas dingsta, vėluoja arba yra sugadinamas, atskridus reikia nedelsiant apie tai pranešti oro uosto bagažo tvarkymo tarnybai bei užpildyti bagažo nesklandumų aktą, taip pat informuoti GRŪDOS atstovą. Pareiškimas dėl žalos registruotam bagažui turi būti pateiktas vežėjui iškart po to, kai keleivis sužinojo apie žalą, bet ne vėliau kaip per septynias (7) dienas po bagažo atsiėmimo. Jei keleivis nori pateikti pretenziją ar ieškinį dėl registruoto bagažo vėlavimo, jis privalo pranešti apie tai vežėjui per dvidešimt vieną (21) dieną nuo bagažo pristatymo. Kiekvienas toks pranešimas turi būti pateiktas raštu. Rekomenduojame įsigyti bagažo draudimą.
Oro vežėjo atsakomybė
Oro vežėjo atsakomybė nustatoma Konvencijos dėl tam tikrų taisyklių, susijusių su tarptautiniais vežimais oru, unifikavimo, pasirašytos Varšuvoje 1929 m. spalio 12 d., 1955 m. Hagos Protokolo apie Konvencijos dėl tam tikrų taisyklių, susijusių su tarptautiniais vežimais oru, unifikavimo, pasirašytos Varšuvoje 1929 m. spalio 12 d., pakeitimą, 1999 m. gegužės 28 d. Monrealio Konvencijos dėl tam tikrų tarptautinio vežimo oru taisyklių suvienodinimo ir 2002 m. gegužės 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento Nr. 889/2002, iš dalies pakeičiančio Tarybos reglamentą (EB) Nr. 2027 dėl oro vežėjo atsakomybės nelaimingų atsitikimų atveju ir 2004 m. vasario 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento Nr. 261/2004, nustatančio bendras kompensavimo ir pagalbos keleiviams taisykles atsisakymo vežti ir skrydžių atšaukimo arba atidėjimo ilgam laikui atveju, nustatyta tvarka.
Prireikus vežėjas be įspėjimo gali pasinaudoti atsarginiais vežėjais ar orlaiviais, pakeisti orlaivio tipą, taip pat pakeisti ir/ar praleisti nurodytas sustojimo vietas arba atlikti papildomus tarpinius nusileidimus.
Išvykimo datos (skelbiamos www.gruda.lt)
Kelionių išvykimo datos gali keistis dėl iš anksto nuo kelionių organizatoriaus nenumatytų aplinkybių (meteorologinės sąlygos, masiniai renginiai, vietos valdžios sprendimai, oro linijų tvarkaraščių pasikeitimai ir kt.). Šią informaciją Jums suteiks kelionių agentūros, kurioje užsisakėte kelionę, darbuotojai arba ją galite rasti Kauno GRŪDOS interneto svetainėje www.gruda.lt.
Kelionės kaina „nuo“
Kelionės kaina priklauso nuo kelionės trukmės, datos ir pan. Kataloge prie kelionių aprašymų pateikiama galima mažiausia atitinkamos kelionės, siūlomos šiame kataloge, kaina. Konkrečios Jus dominančios kelionės kainos bei informacijos apie tai, kada ir kokiomis sąlygomis galioja mažiausia kaina (t.y. kelionės datos ir pan.), teiraukitės kelionių agentūrose arba apsilankykite Kauno GRŪDOS interneto svetainėje www.gruda.lt.
Atmintinė vykstančiajam į Tolimų kraštų kelionę
Keliautojo atmintinėje nurodyta detali informacija, reikalinga ruošiantis į pasirinktą kelionę: atskirų objektų kainos, apranga bei avalynė, kurios gali prireikti kelionės metu; kiti daiktai, kuriuos rekomenduojame pasiimti į kelionę. Tolimų kraštų kelionių atmintinė siunčiama elektroniniu paštu Turizmo paslaugų teikimo sutartį sudariusiam turistui.
Jei neturite galimybės atmintinės gauti el.paštu, reikalaukite, kad agentūros, kurioje perkate kelionę, darbuotojas Jums šią atmintinę atspausdintų.
Mokami objektai ir ekskursijos
Mokamų objektų bilietų bei ekskursijų kainų bendra suma nurodyta interneto svetainėje www.gruda.lt. Ši suma gali keistis, nes nuo katalogo spausdinimo momento iki kelionės pradžios mokamų objektų kainos gali pasikeisti.
Laisvu laiku aplankyti siūlomų objektų bilietų kainos nėra įtrauktos į bendrą mokamų objektų bilietų kainų sumą.
Už mokamus objektus turistas moka pats tos šalies, kurioje yra lankomas objektas, valiuta. Kai kuriose šalyse, turinčiose savo valiutą, galima atsiskaityti ir eurais. Kai kurių vietovių ir lankomų objektų gidai (ne lietuvių kalba) – už papildomą mokestį.
Dėl nuo kelionių organizatoriaus nepriklausančių aplinkybių, tokių kaip meteorologinės sąlygos, transporto kamščiai, masiniai renginiai, vietos valdžios sprendimai, kelių būklė bei jų remonto darbai ir kt., pagal programą lankomas objektas gali būti pakeistas kitu alternatyviu lankomu objektu ar pakeistas objektų lankymo eiliškumas.
Dažnai ekskursijose užsienio šalyse yra numatomas minimalus keliautojų skaičius. Nesusirinkus minimaliam turistų skaičiui, ekskursijos kaina vienam asmeniui gali kisti arba išvyka gali būti atšaukta. Informaciją apie minimalų keliautojų skaičių pateikiama kelionės programoje.
Kai kurie lankomi objektai užsakomi perkant kelionę (sudarant Turizmo paslaugų teikimo sutartį).
Papildomos išlaidos
Jei programoje nenurodyta kitaip, GRŪDOS kelionėse į kainą nėra įskaičiuotos šios išlaidos: skrydžių bilietai; oro uostų, atvykimo, išvykimo, pasienio mokesčiai; vizos; gėrimai ir programoje nenurodytas maitinimas; medicininių išlaidų (privalomas), neįvykusios kelionės, kelionės jungties praradimo, bagažo ir kitų rūšių draudimai; miestų turistiniai mokesčiai; papildomos ekskursijos; mokesčiai už filmavimą ir fotografavimą lankytinuose objektuose; arbatpinigiai (taip pat vairuotojams ir gidams); kelionių pratęsimas pasibaigus pažintiniam turui; asmeninės ir bet kokios prie įskaičiuotų į kainą nenurodytos išlaidos.
Svarbios pastabos
Kelionės organizatorius pasilieka teisę optimizuoti maršrutą likus mėnesiui iki kelionės pradžios.
Pasikeitus skrydžių, lėktuvų bilietų ir/arba kitų paslaugų kainoms, valiutų kursams, kelionės programa, data ir kaina gali keistis. Aviabilietai negrąžinami ir nekeičiami, pinigai už juos negrąžinami.
Siūlomų ekskursijų, pramogų, objektų lankymo tvarka, skaičius ir kainos nurodytos programose gali keistis.
Programose nurodyta tarpinių pervežimų trukmė gali keistis dėl kelių būklės, eismo ar oro sąlygų.
Siekdamas užtikrinti keliautojų saugumą, kelionės organizatorius pasilieka teisę keisti kelionės programą, ekskursijų eilės tvarką, viešbučius, skrydžius ir pervežimus dėl aplinkybių arba įvykių kelionės šalyje (gamtos reiškiniai, oro sąlygos, streikai, politinės aplinkybės, etc.), kurių nebuvo galima numatyti iki kelionės pradžios. Kelionės organizatorius neatsako už papildomas išlaidas, atsiradusias dėl šių aplinkybių (pvz, vizų pratęsimas, nauji lėktuvo bilietai, papildomos nakvynės, pervežimai, skiepai ir pan.).
Nesurinkus minimalaus turistų skaičiaus ir, turistams sutikus, grupė gali vykti be kelionės vadovo iš Lietuvos; kelionės kaina perskaičiuojama.
INFORMACIJA APIE VIEŠBUČIUS
Maitinimas
Kelionės metu teikiamas maitinimas nurodytas prie kiekvienos kelionės aprašymo skyriuje „Į kelionės kainą įskaičiuota“. Konkrečią maitinimo paslaugų teikimo tvarką, laiką, patiekalų ir gėrimų pasirinkimo įvairovę nustato viešbučio administracija priklausomai nuo šalies specifikos, viešbučio kategorijos ir kt.
Pietūs ir/ar vakarienės (jei įskaičiuoti į kelionės kainą) gali būti patiekiami viešbučių ar vietiniuose restoranuose nustatytomis valandomis. Gėrimai pietų ir vakarienių metu į maitinimo kainą neįskaičiuoti.
Esant ankstyvam išvykimui iš viešbučio ar vėlyvam atvykimui į viešbutį gali būti pateikiamas pusryčių paketas/ šalta vakarienė (jeigu tokia galimybė numatyta pagal konkretaus viešbučio taisykles).
Apgyvendinimas
Pasaulyje nėra vieningos apgyvendinimo įstaigų klasifikavimo sistemos ar standarto, todėl, priklausomai nuo šalies, atsiranda skirtingi vienodų kategorijų apgyvendinimo įstaigų standartai. Viešbučio ar kitos apgyvendinimo įstaigos (toliau vadinama viešbučiu) kategorija priklauso nuo kambarių dydžio, jų įrengimo, aptarnavimo lygio, teikiamų paslaugų kiekio ir kt. Kiekvienoje šalyje kategorijai keliami reikalavimai ir jų interpretavimas gali skirtis. Ne visose šalyse yra oficialios kategorizavimo sistemos, ne visur kategorizavimas privalomas. Į įvairias kelionių programas siekiant autentiškos patirties įtraukiamos nakvynės ne tik įprastinėse apgyvendinimo įstaigose, bet ir stovyklavietėse, laivuose, traukiniuose ir kt. Informacijos apie jų ypatumus ieškokite kelionės programoje, teiraukitės savo kelionių agentūrose.
Jei kelionės metu yra daugiau nei 1 nakvynė viešbutyje, viešbučių, kuriuose apgyvendinama grupė, kategorija gali skirtis (t.y. tos pačios kelionės metu turistai gali būti apgyvendinti skirtingų kategorijų viešbučiuose). Tos pačios grupės turistai gali būti apgyvendinti skirtinguose tos pačios kategorijos viešbučiuose. Kai kuriuose mažaaukščiuose viešbučiuose gali nebūti lifto. „Turistinė klasė” – tai minimalių patogumų viešbučiai, svečių namai, pensionai arba privatus sektorius, kurių kambariuose yra dušas arba vonia, tualetas. Kai kuriuose gali būti ir balkonas, televizorius, telefonas, šaldytuvas.
Viešbučiuose gali būti vienviečiai, dviviečiai, triviečiai kambariai ar apartamentai (numeris, kuriame du atskiri miegamieji kambariai naudojasi vienu dušu ir tualetu). Standartiniame dviviečiame viešbučio kambaryje, priklausomai nuo viešbučio interjero, gali būti viena dvigulė arba dvi atskiros lovos.
Triviečiuose kambariuose trečia lova dažniausiai yra pristatoma (t.y. papildoma sudedama lova arba sulankstomas fotelis). Triviečių kambarių skaičius viešbučiuose yra ribotas arba kai kurie viešbučiai jų visai neturi. Tuo atveju, jei neįmanoma užsakyti triviečio kambario arba viešbutis tokių neturi – vienas iš trijų asmenų apgyvendinamas su kitais grupės turistais.
Viešbučio administracija turistus apgyvendina savo nuožiūra atvykimo dieną laisvuose užsakyto tipo kambariuose. Turistai viešbučio administracijos nustatyta tvarka gali būti apgyvendinti skirtingo tipo viešbučio kambariuose. Prašymai gyventi konkrečiame viešbučio aukšte, kaimyniniuose kambariuose ir pan. laikomi papildomais turisto pageidavimais, kurie neįpareigoja kelionių organizatoriaus ir viešbučio. Jie yra tenkinami tik esant galimybei.
Kondicionavimas. Ne visose šalyse ir ne visų kategorijų viešbučiuose yra įrengta oro kondicionavimo sistema. Jei kambaryje yra kondicionierius, jis gali būti nuomojamas už papildomą mokestį. Kondicionavimo sistema viešbučiuose įprastai veikia pagal viešbučio administracijos nustatytus grafikus, priklausomai nuo oro sąlygų, sezoniškumo ir pan. Įspėjame, kad turistams, nepratusiems prie karšto klimato, šalyje įprasta vėdinimo/kondicionavimo sistema ne visada gali būti pakankama.
Vienas turistas
Vienviečio kambario kaina yra didesnė nei kaina vienam asmeniui dviviečiame. Turistas, vykstantis vienas ir neužsisakęs vienviečio kambario, be išankstinio perspėjimo apgyvendinamas dviviečiame arba dviviečiame su pristatoma lova kambaryje kartu su kitais turistais. Jei tokios galimybės nėra, turistas sutinka, kad jam būtų užsakytas vienvietis kambarys už papildomą priemoką.
Viešbučio para
Atvykimo dieną viešbučio paros pradžia yra 14-18 valanda, išvykimo dieną viešbučio paros pabaiga yra 10-12 valanda. Ši taisyklė galioja ir tada, kai išskridimo laikas yra naktį. Išsiregistravus iš kambario, bagažą galima palikti viešbučio bagažo saugojimo kameroje arba tam skirtame kambaryje. Esant galimybei, viešbučio administracija gali svečius apgyvendinti anksčiau arba pratęsti išvykimo iš kambario laiką (už papildomą mokestį). Apie tikslias išsiregistravimo iš viešbučio sąlygas Jus informuos viešbučio administracija arba GRŪDOS kelionių vadovas.
Transportas
Transporto tipas ir paslaugų pobūdis kelionės metu nurodytas prie kiekvienos kelionės programos ir priklauso nuo grupės dydžio. Jei programoje numatyta, kad į/iš oro uosto į viešbutį bei ekskursijų metu važiuojama vietiniu miesto transportu (metro, autobusais, traukiniais ir kt.), turistas moka pats už visus viešojo transporto bilietus.
Privažiavimas prie viešbučio
Atkreipiame dėmesį, kad dėl kai kurių viešbučių lokacijos (viešbutis ant stataus kalno, senamiestyje ir pan.) autobusai ne visada gali privažiuoti prie viešbučio ar apartamentų įėjimo. Tokiu atveju turistai atvežami/paimami iki/nuo tam tikros vietos ir kelis šimtus metrų iki/nuo apgyvendinimo vietos gali tekti eiti pėsčiomis.
Vanduo
Nerekomenduojama gerti vandens iš čiaupo. Bakterijomis užterštas ar stipriai chloruotas vanduo gali pakenkti sveikatai, sukelti žarnyno negalavimus.
Elektros srovė
Ne visur vienoda elektros srovės įtampa (125 V arba 220 V), todėl visada atkreipkite dėmesį į instrukciją vonios kambariuose. Kai kuriuose viešbučiuose elektros lizdai yra kitokios formos nei Lietuvoje. Todėl, naudojantis savais elektros prietaisais, reikia turėti „tarpininką“ (adapterį). Kartais viešbučiuose tokį prietaisą galima išsinuomoti. Įsigiję „tarpininką“ prieš išvažiuodami į kelionę, nesusidursite su galimais nepatogumais. Kai kurių šalių viešbučiuose pasitaiko elektros srovės tiekimo sutrikimų.
Viešbučio seifas
Pagal daugelio šalių teisinę sistemą, viešbutis neatsako už kambaryje paliktus vertingus daiktus. Patariame visuomet išsinuomoti viešbučio seifą ir laikyti jame pasą, pinigus ir kitus vertingus daiktus. Kambaryje paliekamus vertingesnius daiktus taip pat rekomenduojame laikyti rakinamuose lagaminuose ar kelioniniuose krepšiuose.
Apie pamirštus kelionėje daiktus prašome skubiai pranešti iš karto po kelionės. Turistui gali tekti padengti telefono ar kitų paslaugų išlaidas, susijusias su daiktų ieškojimu, nepriklausomai nuo to, ar pavyko surasti dingusius daiktus.
Nuorodos
Prieš išvykstant į kelionę patariame atidžiai išstudijuoti Valstybinio turizmo departamento turistams skirtą informaciją interneto svetainėje www.tourism.lt
Papildomos informacijos apie išvykimo į užsienį sąlygas galite gauti paskambinę į Valstybės sienos apsaugos tarnybą (prie LR vidaus reikalų ministerijos) tel. 8 5 2719305 (www.pasienis.lt)
Svarbios informacijos apie šalį, į kurią ketinate vykti, taip pat galite rasti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje www.urm.lt
SVARBU! Informacija kataloge pateikiama pagal katalogo rengimo metu 2017 m. lapkričio mėn. 23d. turimus duomenis. Apie vėlesnius pasikeitimus teiraukitės kelionių agentūrose arba ieškokite interneto svetainėje www.gruda.lt
Standartinės informacijos teikimo forma
Pagrindinės turistų teisės pagal Direktyvą (ES) 2015/2302:
- Turistas turi gauti visą būtiną informaciją apie organizuotą turistinę kelionę prieš sudarant organizuotos turistinės kelionės sutartį.
- Kelionių organizatorius atsako už tai, kad visos į sutartį įtrauktos kelionės paslaugos būtų suteiktos tinkamai.
- Turistui nurodomas pagalbos telefono numeris arba kontaktinio centro duomenys, kuriais jis gali naudotis norėdamas susisiekti su kelionių organizatoriumi arba kelionių pardavimo agentu.
- Turistas gali perleisti organizuotą turistinę kelionę kitam asmeniui deramai apie tai pranešęs ir dėl to gali atsirasti papildomų išlaidų.
- Organizuotos turistinės kelionės kaina turistui gali būti padidinta tik esant šioms aplinkybėms:
- padidėja konkrečios išlaidos (padidėja turistų vežimo kaina dėl kuro ar kitų energijos šaltinių išlaidų, pasikeičia į sutartį įtrauktų paslaugų susijusių mokesčių ar rinkliavų, kuriuos taiko tretieji asmenys, tiesiogiai nedalyvaujantys vykdant organizuotą turistinę kelionę, dydis, pasikeičia su organizuota turistine kelione susijusios valiutos keitimo kursas);
- tokia konkrečių išlaidų padidėjimo galimybė aiškiai numatyta sutartyje;
- apie tai turistas informuojamas likus ne mažiau kaip 20 dienų iki organizuotos turistinės kelionės pradžios.
- Jeigu kaina padidėja daugiau nei 8 % bendros organizuotos turistinės kelionės kainos, turistas gali nutraukti sutartį. Jeigu kelionių organizatorius pasilieka teisę didinti kainą, turistas turi teisę už organizuotą turistinę kelionę mokėti mažesnę kainą, jeigu sumažėja atitinkamos išlaidos.
- Turistas gali nutraukti organizuotos turistinės kelionės sutartį nemokėdamas sutarties nutraukimo mokesčio ir visiškai susigrąžinti bet kokias sumokėtas sumas, jeigu labai pakeičiami bet kurie esminiai organizuotos turistinės kelionės elementai, išskyrus kainą. Jeigu iki organizuotos turistinės kelionės pradžios už organizuotą turistinę kelionę atsakingas kelionių organizatorius organizuotą turistinę kelionę atšaukia, turistas tam tikrais atvejais turi teisę susigrąžinti sumokėtus pinigus ir teisę į žalos atlyginimą.
- Turistas gali nutraukti organizuotos turistinės kelionės sutartį iki organizuotos turistinės kelionės pradžios nemokėdamas sutarties nutraukimo mokesčio išimtinėmis aplinkybėmis, pavyzdžiui, jeigu kelionės tikslo vietoje esama rimtų saugumo problemų, galinčių padaryti poveikį organizuotai turistinei kelionei.
- Turistas gali bet kuriuo metu iki organizuotos turistinės kelionės pradžios nutraukti organizuotos turistinės kelionės sutartį sumokėjęs tinkamą ir pagrįstą sutarties nutraukimo mokestį.
- Jeigu iki organizuotos turistinės kelionės pradžios esminės organizuotos turistinės kelionės paslaugos negali būti suteiktos taip, kaip susitarta, turistui be papildomų išlaidų turi būti pasiūlytos tinkamos alternatyvos. Turistas gali nutraukti organizuotos turistinės kelionės sutartį nemokėdami sutarties nutraukimo mokesčio, kai paslaugos nevykdomos pagal sutartį ir taip daromas didelis poveikis organizuotos turistinės kelionės vykdymui, o kelionių organizatorius neišsprendžia problemos.
- Turistas turi teisę į kainos sumažinimą ir (arba) žalos atlyginimą, kai organizuotos turistinės kelionės paslaugos neteikiamos arba jos teikiamos netinkamai.
- Jei turistui kyla sunkumų, kelionių organizatorius turi suteikti pagalbą.
- Kelionių organizatoriaus nemokumo atveju turisto už organizuotą turistinę kelionę sumokėtos sumos bus grąžinamos. Jeigu kelionių organizatorius tampa nemokus prasidėjus organizuotai turistinei kelionei, į kurią yra įtrauktos ir transporto paslaugos, garantuojamas turisto repatrijavimas.
- Kelionių organizatorius „Kauno Grūda“ pasirūpino apsauga nemokumo atveju apsidrausdamas „BTA Insurance Company".
- Turistas gali kreiptis į kompetentingą instituciją – Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą Vilniaus g. 25, LT-01402 Vilnius, el.p. tarnyba@vvtat.lt, tel. +370 5 262 6751, jeigu dėl kelionių organizatoriaus nemokumo atsisakoma suteikti paslaugas.
Direktyvą (ES) 2015/2302 galima rasti https://e-seimas.lrs.lt