(8-37) 32 44 54
Kaunas
GRŪDOS biurų kontaktai
I-V 09:00 - 18:00,   VI : Nedirbame,   VII : Nedirbame 

Užsakyti kelionę artimiausioje kelionių agentūroje
Parašykite mums

Kelionės į Etiopiją

Plotas. 1 127 127 km². 27-ta šalis pasaulyje pagal teritorijos dydį.

Sostinė. Adis Abeba – didžiausias Etiopijos miestas, kuriame gyvena apie 3 mln. žmonių (2007m – 2,7 mln; 2011 – 3,2 mln) – įsikūręs centrinėje šalies dalyje, maždaug 2440m virš jūros lygio (vidutinė temp. 16°C), apsuptas nedidelių kalvų, gražiai apželdintas, ypač eukaliptais. Adis Abeboje daug plačių gatvių. Šiuolaikiniai daugiaaukščiai namai stovi greta tradicinių vieno - dviejų aukštų namelių. Mieste išvystyta spaudos ir leidybos pramonė, avalynės ir drabužių gamyba, asbesto ir metalų apdirbimas, cemento ir faneros gamyba. Amatininkai garsėja odos, metalo ir tekstilės dirbiniais. Merkato (Mercato) turguje miesto vakarinėje dalyje klesti prekyba žemės ūkio produktais iš visų šalies regionų – ypač kava, kakava, pieno produktais. Adis Abeboje yra ir 1950m. įkurtas universitetas, muzikos ir meno mokyklų, mokslo institutų. Miesto istorija: Adis Abeba yra istoriniame Etiopijos regione – Ševoje. Ševos karalystė daugybę kartų keitė savo sostines, - paskutiniaja tapo Adis Abeba, pradėta statyti 1886 m. vietoje tuometinio mažo Finfinės (Finfinnie) miestelio. Kuomet Ševos karalius Menelikas II 1889 m. tapo Etiopijos imperatoriumi, Adis Abebą paskelbė visos imperijos sostine.

Valstybinė kalba. Etiopijos valstybinė kalba yra amharų. Dauguma gyventojų kalba semitų ar kušitų kalbomis. Etiopijos ir Eritrėjos gyventojai, ypač kalbantys semitų kalbomis, bendrai save vadina Habeša ar Abesha, bet kiti atmeta šį pavadinimą, teigdami, kad jis nurodo tam tikrą tautybę. Tačiau iš šio termino arabiško varianto (Al-Habesh) etimologiškai kilo žodis „Abisinija“- ankstesnis Etiopijos pavadinimas. Etiopijoje naudojama savita rašto sistema – gezo raštas, kilęs iš labai senos pietų arabų rašto sistemos.

Religija. Etiopija atsivertė į krikščionybę IV m. e. a., tad yra antra šalis pagal senumą po Armėnijos, oficialiai paskelbusi krikščionybę valstybine religija, bet nuo 1974 m. šalis yra pasaulietinė. 61,6% šalies gyventojų yra krikščionys (51% Etiopijos ortodoksai,10,6% protestantai, katalikai ir kt.), 32,8% yra musulmonai, o 5,6% praktikuoja tradicinius tikėjimus.

Pinigai. Etiopijos piniginis vienetas – Etiopijos biras (ETB) lygus 100 santimų. Simbolis - Br. 1USD = ~ 18,9 ETB (2013 09 13); 1 Eur = ~ 25,1 ETB; 1 Lt = ~7,26 ETB. Kupiūros: po 1, 5, 10, 50, 100. Monetos: po 1, 5, 10, 25 ir 50 santimų. Etiopijos svečiai valiutą gali pasikeisti bankuose, oficialiose valiutų keityklose, daugelyje Adis Abebos viešbučių. Išvažiuojant iš šalies oficialiai vietinę valiutą atgal į dolerius ar eurus galima išsikeisti tik pateikus lėktuvo bilietus, vietinės valiutos pirkimo dokumentus ir užpildytą deklaraciją (kuri pildoma atvykstant į šalį). Vykstant į Etiopiją rekomenduojama vežtis USD arba Eur. Bankomatai yra bankuose ir viešbučiuose (ne visuose), todėl rekomenduojame į kelionę vežtis grynuosius pinigus. Bankai dirba pirmadieniais – ketvirtadieniais nuo 8.30 iki 15.00 val., penktadieniais nuo 8.00 iki 11.00 val. ir nuo 13.30 iki 15.00 val., šeštadieniais nuo 8.30 iki 11.00 val.

Ekonomika. Etiopija yra labai neturtinga ir priklausoma nuo žemės ūkio valstybė. Žemės ūkyje dirba 80% šalies gyventojų. Žemės ūkio produktai sudaro apie 50% BVP ir 60% eksporto. Didelė dalis gyventojų pragyvena iš ūkininkavimo. Pagrindiniai žemės ūkio produktai yra javai, ankštiniai augalai, aliejinių augalų sėklos, medvilnė, cukranendrės, bulvės. Auginami dideli kiekiai galvijų, avių, ožkų. Yra žvejybos pramonė. Dėl prastos dirvos, prastų įdirbimo įgūdžių ir dažnų sausrų Etiopija turi remtis dažnu maisto produktų importu. Pramonę, kurią valdo daugiausia valstybė, yra ribota iki žemės ūkio produktų apdirbimo ir plataus vartojimo prekių gaminimo. Pagrindiniai pramonės centrai yra Adis Abeba, Diredava ir Nazretas. Pagrindiniai gaminiai yra apdoroti maisto produktai, alkoholiniai gėrimai, tekstilės, odos produktai, chemikalai, gaminiai iš metalo. Etiopija daugiau importuoja, nei eksportuoja. Pagrindiniai importo produktai yra maisto produktai, įvairūs gyvūnai, nafta bei jos produktai, chemikalai, įvairūs įrengimai, mašinos, grūdai, tekstilės produktai. Eksportuojama kava, auksas, odos produktai, įvairūs gyvūnai, aliejinių augalų sėklos. Pagrindiniai šalies mainų partneriai yra Kinija, Saudo Arabija, JAV, Italija.

Telefonas. Mobilusis ryšys šalyje nėra plačiai išvystytas - ryšio zonos dengia didžiuosius miestus ir pagrindinius kelius, skambučių kainų teiraukitės savo mobiliojo ryšio operatorių. Šalyje veikia vienintelis mobiliojo ryšio operatorius Ethiopian Telecommunications Corporation (ETC). Tarptautinis kodas skambinant į Etiopiją: +251 + vietinio miesto kodas. Skambinant į Lietuvą, reikia rinkti: + 370 + miesto kodas + abonento telefono numeris. Pagalbos telefonas: 991 (policija).

Muitinės formalumai. Atvykstant į Etiopiją būtina turėti pasą (turėkite ir paso kopiją), galiojantį ne mažiau nei 6 mėnesius po planuojamo Jūsų išvykimo iš šalies. Lietuvos Respublikos piliečiams, vykstantiems į Etiopiją reikalinga viza, kurią įsigyti privaloma iš anksto. Pareigūnai gali pareikalauti skiepų sertifikato nuo geltonojo drugio. Įvažiuojant į šalį būtina deklaruoti užsienio valiutą. Valiutos išvežimas kontroliuojamas pagal įvežimo deklaraciją. Etiopijos birų įvežti/išvežti galima ne daugiau 100ETB asmeniui. Asmuo, vyresnis nei 21 metų amžiaus nemokamai gali įvežti: 100 cigarečių ar 50 cigarų, vieną alkoholinio gėrimo butelį, 2 buteliukus arba 0,5 l parfumerijos gaminių, dovanų, kurių vertė 10ETB. Asmuo, vyresnis nei 21 metų amžiaus nemokamai gali išvežti: Etiopijoje įsigytų gaminių, kurių bendra vertė ne daugiau 500 ETB. Bet kokiems kailių dirbiniams ir antikvarinėms prekėms būtinas eksporto leidimas.

Kertant Europos Sąjungos išorinę sieną. Vykstant į Europos Sąjungą iš trečiųjų šalių, neapmokestinami tokie asmeniniam naudojimui skirtų prekių kiekiai (vienam pilnamečiui asmeniui): 200 cigarečių ar 100 cigarilių ar 50 cigarų ar 250g tabako; 1L stipresnio nei 22% alkoholinio gėrimo ar 2L spirituoto ar šampanizuoto vyno ar 2L neputojančio vyno; 50g kvepalų, 250ml tualetinio vandens; kitos prekės, kurių vertė neviršija 175 eurų. Draudžiama įvežti mėsą, pieną bei jų produktus, augalus ar jų dalis, saugomas pagal Vašingtono konvenciją (daugiau informacijos – https://ec.europa.eu); vežant naminius gyvūnus, būtina laikytis nustatytų reikalavimų. Narkotikų, vaistų, ginklų, sprogmenų ir pornografinių leidinių gabenimas draudžiamas arba ribojamas pagal ES valstybių narių nacionalinės teisės reikalavimus. Vežant per ES išorinę sieną 10 000 ar didesnę sumą eurų arba ekvivalentą kita valiuta ar vertybiniais popieriais, lėšas būtina deklaruoti. Daugiau informacijos apie reikalavimus kertant Europos Sąjungos išorinę sieną:
https://ec.europa.eu

Geografija. Etiopija – Rytų Afrikos valstybė, neturinti priėjimo prie jūros. Ribojasi su Eritrėja (kuri atsiskyrė nuo Etiopijos 1993 m.) šiaurėje, su Džibučiu šiaurės rytuose, su Somaliu rytuose, su Kenija pietuose ir su Sudanu vakaruose. Didžioji šalies dalis yra Etiopijos kalnyne, kurio šiaurės rytuose, Simieno kalnuose, yra aukščiausia šalies vieta – Ras Dašano kalnas (4620 m). Centrine dalimi driekiasi Rytų Afrikos lūžių juosta. Pietuose siekia Bale kalnus (aukštis iki 4307 m, Batu k.), rytuose ( Somalio pusiasalyje) driekiasi neaukšta Haudo plynaukštė. Šiaurėje plyti viena žemiausių Afrikoje tektoninė Danakilių įduba (dar vadinama Afarų įduba). Tektoninėse įdubose ir lūžiuose telkšo daug ežerų: Tana, Rudolfo ežeras (šiaurinis pakraštys), Abaja, Abė ir kt. Vakarinė Etiopijos dalis priklauso Nilo baseinui (Žydrasis Nilas, Atbara, Tekezė, Akobas), pietryčiuose yra nenuotakus Džubos-Šebelės baseinas, nenuotakiems baseinams priklauso ir Omo bei Avašo upės. Būdingos savanos, sausringose srityse – pusdykumės, Etiopijos kalnyno kalnų šlaituose – miškai.

Klimatas. Jis yra gan įvairus ir priklauso nuo reljefo. Etiopijos kalnyne virš 2400 m aukščio esančiose vietose klimatas vėsus, temperatūra nukrenta žemiau 16 °C, aukštikalnėse būna sniego, žemiau 1500 m vyrauja itin karštos temperatūros (virš 27 °C). Šilčiausi mėnesiai kovas ir gegužis. Šalčiausi mėnesiai: lapkritis, gruodis, sausis. Sausiausias mėnuo yra lapkritis, kuomet iškenta mažiausiai kritulių. Rekomenduojamas laikas kelionėms: nuo spalio iki kovo, kuomet sausiausia ir daugiausia saulėtų dienų. Danakilių įduba pasižymi itin dideliu karščiu (iki 50 °C). Kritulių daugiausia iškrinta Etiopijos kalnyne, o Danakilių įduba ir Somalio pusiasalis pasižymi sausringumu. Meteorologiniai duomenys rodo, kad karščiausia vieta Žemėje šiuo metu yra Etiopijoje esantis Dalolas, nes vidutinė metinė temperatūra čia yra 34.4 laipsniai šilumos. Centrinė Etiopijos statistikos agentūra šią vietą pavadino “Miestu-vaiduokliu“, nes čia nebegyvena žmonės. Dalole nėra nei kelių, nei geležinkelio, todėl jį pasiekti galima tik kupranugariais.

Vidutinė oro temperatūra Etiopijoje (Adis Abeba) (◦C):

Mėn.
Sau
Vas
Kov
Bal
Geg
Bir
Lie
Rugpj
Rugs
Spa
Lap
 Gruo
Temp.
15-24
16-24
17-25
17-25
18-25
17-23
16-21
16-21
16-22
15-23
14-23
14-23
   Vidut. saulėt
 val. sk.
8
7
7
6
7,5
5
3
3
5
8
9
10

 

Gyventojai. Etiopijoje per pastaruosius keletą dešimtmečių gyventojų drastiškai padaugėjo nuo 33,5 mln (1983 m.) iki 75,1 mln (2006 m.). Augimo tempas yra ~ 3,2%, todėl jau 2012 m. duomenimis gyventojų yra ~86 mln, iš kurių 46% yra 1-14 metų amžiaus ; 51% yra 15 – 64 m. ir 3% yra vyresni nei 65 m. Maždaug 17% gyventojų gyvena miestuose. Gyventojai yra labai įvairūs. Oromų, amharų ir tigrajų tautos sudaro tris ketvirčius gyventojų, nors Etiopijoje priskaičiuojama daugiau nei 80 tautų. Išsivystymo lygis ir gyvenimo sąlygos kiekviename regione yra gana skirtingos ( sava kalba, kultūra, papročiai, tradicijos). Pagal Etiopijos nacionalinį 1994 m. surašymą oromai yra didžiausia etninė grupė Etiopijoje (32,1 %). Amharai sudaro 30,2%, o tigrajai – 6,2% gyventojų. Kitos tautos: somaliai 6 %, guragiai 4,3%, sidamai 3,4%, volaitai 2%, afarai 2%, hadijai 2%, gamo 1%, agau ir kt.Vidutinė gyvenimo trukmė apie 55 metai. Gyventojų vid. tankumas 66 žm./ km² (2005 m. duomenimis).

Laikas. UTC +3. Laiko skirtumas palyginus su Lietuva +1 valanda (vasaros metu laikas nesiskiria nuo Lietuvos).

Elektra. Elektros srovės įtampa Etiopijoje 220V/50Hz – kaip ir Lietuvoje (adapterių nereikia).

Virtuvė. Etiopija yra kavos tėvynė. Etiopiškai kava vadinama bunna. Tai vienas didžiausių šalies turtų, sudarantis didžiausią eksporto dalį. Kavos pramonėje dirba apie 12 mln.Etiopijos piliečių. Etiopijoje yra daugybė kavos rūšių (turi laukinės, augančios Tano ežero salose ir kultūrinės kavos rūšių). Svarbi kultūros dalis yra kavos gėrimo ceremonija. Patiekiama kava visada šviežia, aromatinga ir nėra labai stipri. Prie kavos mėgstama užkąsti spragintų grūdų, pupų ar saulėgrąžų, įvairių saldumynų. Etiopijoje valgoma daug vietos augalų ir gyvūnų, kurie kitose pasaulio vietose yra nepažįstami. Vieni iš pagrindinių javų Etiopijoje yra tefas. Iš jų gaminama etiopiška duona inžera. Ši duona yra pagrindinis patiekalas. Inžera gali būti balta, raudona arba juoda. Tai priklauso nuo tefo rūšies. Kepama ant žarijų skardoje, patiekiama su įvairiais mėsos, daržovių troškiniais. Juose būna daug svogūnų ir vietinio sviesto niter kibbeh. Etiopijoje nevalgoma kiauliena, nes ją draudžia islamas, judaizmas ir Etiopijos krikščionybė. Be to labai mažai vartojama jūros gėrybių, bet leidžiama valgyti žuvį. Maistas dažnai gardinamas aštriais ir kvapniais prieskoniais. Etiopijoje yra gaminami alkoholiniai gėrimai. Vienas iš tokių yra tedžas, kuris ruošiamas iš medaus ir skaninamas gešio lapais. Tai 6-9 proc. stiprumo gėrimas. Verdamas ir alus, kuris vadinamas tela. Distiliuotas 22-28 proc. stiprumo alkoholinis gėrimas yra arakė.

Saugumas. Etiopija yra pakankamai saugi šalis, tačiau negalime nepabrėžti, kad, keliaujant po Afriką reikia būti labai budriems, nes čia gana dažnos smulkios vagystės. Nesivežkite jokių brangių papuošalų, laikrodžių. Niekada nepalikite savo daiktų be priežiūros. Kelionėje reikėtų nepamiršti įprastų atsargumo priemonių (būkite atsargūs tamsiu paros metu, nesinešiokite didelių pinigų sumų, nevykite į nežinomas vietas su nepažįstamais asmenimis, žmonių susibūrimo vietose saugokite savo daiktus nuo kišenvagių ir kt.). Kelionėje turėkite svarbiausių dokumentų, tokių kaip pasai, medicininių išlaidų draudimas kopijas ir laikykite jas atskirai nuo orginalų. Nepamirškite užrakinti savo viešbučio kambario durų, vertingus daiktus laikykite viešbučio seife.

Arbatpinigiai. Fotografuojant žmones, jiems reikia duoti arbatpinigių (po 2-5 birus), todėl rekomenduojama turėti smulkių pinigų. Verta pasiimti ir dovanėlių: tušinukų, pieštukų, saldainių, muilo, marškinėlių (gali būti ir seni), makaronų (vietiniams tai delikatesas). Vietos gidams rekomenduojama skirti arbatpinigių nuo 3 iki 5 USD dienai, vairuotojams 2-3 USD dienai.

Sveikata. Būtinai prieš kelionę įsigykite medicininių išlaidų draudimą užsienyje! Negerkite vandens iš čiaupo (Valytis dantis reikėtų pirktu parduotuvėje vandeniu. Nepatartina naudoti ledukų gėrimams šaldyti - jie gali būti pagaminti iš vandentiekio vandens), nepirkite maisto iš gatvės prekeivių. Patariame pasikonsultuoti su gydytoju dėl papildomų profilaktikos priemonių, padedančių užsienio šalyse išvengti virškinamojo trakto negalavimų, susijusių su neįprastu maistu, kitokiais mitybos įpročiais. Naudokite apsauginį saulės kremą. Turėkite apsauginį tepalą nuo vabzdžių. Maliariją perneša moskitai, geliantys dažniausiai naktį arba prieblandoje. Būtinos geros apsaugos nuo vabzdžių priemonės, tokios kaip specialūs repelentai ir tepalai. Rekomenduojama vartoti geriamuosius vaistus nuo maliarijos. Patariama turėti individualią vaistinėlę (žr. keliautojo atmintinę).

Skiepai. Prieš išvykstant į kelionę rekomenduojama pasiskiepyti nuo geltonojo drugio. Rekomenduojami skiepai nuo difterijos, vidurių šiltinės, hepatito A ir B, meningokokinės infekcijos, stabligės, poliomielito. (žr.keliautojo atmintinę).

Suvenyrai. Kavos pupelės, prieskoniai, audiniai (apklotai, skraistės), dekoratyviniai metalo dirbiniai, religiniai piešiniai ant raižytų medinių lentelių, rankų darbo suvenyrai, juvelyriniai sidabro ir aukso papuošalai.

Kelionės

Geriausi pasiūlymai - tiesiai į Jūsų pašto dėžutę
Sveikiname! Jūsų el. pašto adresas užregistruotas.
Sveikiname! Toks el.pašto adresas jau yra prenumeratorius.