Dviejų savaičių kelionė po Indoneziją

Gyvenimas susideda ir iš kelionių
„Koks žmogus, tokia ir jo kelionė“, – sako istorikas, gidas Giedrius Globys. Jei žemėlapyje žymėtume šiauliečio aplankytas Europos šalis, nepažymėta liktų tik Portugalija. Pomėgis keliauti, pažinti, sužinoti istorikui galiausiai virto gido darbu. Prieš savaitę grįžęs iš Indonezijos, vakar jau išvyko į Graikiją.Besikeičiantis Balis
Su Šiaulių universiteto gimnazijos istorijos mokytoju, patyrusiu skautu, kelionių agentūros „GRŪDA“ gidu G. Globiu susitinkame iš karto po dviejų savaičių kelionės po Indoneziją.
Įspūdžiai šviežutėliai, telefone – gausybė nuotraukų ir filmuotų vaizdų. Juose pokštus krečia prie viešbučio šeimininkaujančios beždžionės, gardžiu kokteiliu virsta avokadas su šokoladu, didybe ir platybe atsiveria ryžių laukai. O kur dar lankytini objektai ir kasdienybės žavesys.
Balyje prabėgo dešimt kelionės dienų. Į lietuvišką pavasarį teko grįžti iš 28–32 laipsnių karščio ir nenusakomos drėgmės. Šalis skiria ir šešių valandų skirtumas.
Koks yra šiandieninis Balis?
„Labai intensyviai besikeičiantis. Yra senasis, tradicinis Balis su savo pasaulėžiūra, elgesio modeliais ir Balis, kuris adaptuojasi prie keliaujančių turistų. Plečiasi paslaugų sektorius, statomi viešbučiai. Kartu tai keičia veidą“, – sako G. Globys.
Prieš dešimtmetį sala traukė kūrėjus, įkvėpimo ieškotojus ramybe, dabar gyvenimas čia tapo gerokai intensyvesnis. Liūdnos naujienos tiems, kas skaitė knygą ar matė filmą „Valgyk, melskis ir mylėk": pernai mirė herojus, iš delnų visiems pranašavęs identiškai laimingą, sėkmingą gyvenimą.
Įspūdžių, grįžus iš tokios kelionės, galybė. Apie ką pirmiausia norisi kalbėti? G. Globys išskiria tris plotmes. Žmogus gamtoje. Žmogus tarp žmonių. Žmogus tarp dievų.
Stipriausias įspūdis – ne gerojo nustebimo, bet skaudžios realybės. G. Globys sako grįžęs „stipriai sužaliavusiomis pažiūromis“. Savo akimis įsitikino, kad plastikas niekur nedingsta: sunkiai nusakomais kiekiais atsiduria vandenyne ir ant kranto. Į Indonezijos krantus daugybę šiukšlių suneša Indijos vandenynas iš Afrikos.
Atskira tema – eismas, o kartu – ir tarpusavio santykiai. Nors taisyklės nustatytos, visi važiuoja, kam kur reikia, ir vieni kitus mato idealiai. Nematyti apibrozdintų mašinų ar autoįvykių, o policininkus išvydo tik keletą kartų.
„Aukštasis pilotažas matyti vienam kitą, susitarti be žodžių. Kaip gyveni, taip vairuoji. Vairuoja jie intensyviai, bet kartu ir labai pagarbiai,“ – sako G. Globys.
Trečiasis „vau!“ – Balis religinga, tūkstančių dievų sala. Dievai gyvena ne šiaip sau – su jais nuolat palaikomas be galo glaudus ryšys. Vietos gyventojai ne tik pagalvoja apie dievą, bet padeda ir auką. Aukos būna įvairiausių dydžių: nuo didelių krepšių šventyklose iki miniatiūrinių – saujos dydžio.
Balio gyventojai – nekompleksuoti, nuoširdūs. Kai vakarieniaujant vyno ąsotėlyje užstrigo ledukas, padavėjas nepuolė keliautojams pagelbėti, o garsiai prunkštelėjo. Jam buvo smagu, kad ledukas užstrigo. Ištirps! „Man buvo gražu“, – akimirkos natūralumu žavisi G. Globys.
Šiauliečiui teko pažinti ir naktinę Balio gamtą, kai pusę ketvirtos leidosi kopti į ugnikalnį. Balio sala turi du ugnikalnius: Baturo ir Agungo. Kelionės metu pavyko palypėti į mažesnįjį, 1 700 metrų. Agungas yra per 3 kilometrų aukščio. Aušta Balyje septintą, tad po trijų valandų kopimo atsivėrė gamtos grožis su peizažą papildančiu ežeru.
Ugnikalnio gyvybės pakanka kiaušiniui išvirti. Tokie ir buvo keliautojų pusryčiai. Kietai virtam kiaušiniui prireikė 10-ies minučių.
Kelionės metu šiaulietis aplankė ir Singapūrą, palikusį keisto miesto-valstybės įspūdį, atspindinčio, kokį produktą sukuria žmogaus intelektas ir vertybės.
„Iš ko padarytas Singapūras? Be abejo, tai yra verslas. Bet verslas nėra virš visko, jis flirtuoja su ekologija, gyvenimo patogumu, komfortu.“
Singapūre yra visko: pasaulinių bendrovių ofisų dangoraižių kvartalas, kinų kvartalas – didžiulis turgus, 100 hektarų dydžio miesto parkas – duoklė gamtai. Vietos gyventojai taip ir sako: mes suvalgėme gamtą, turime nors tiek atsilyginti.
Iš kalnų nusileido į slėnius
Pomėgis keliauti, pažinti, sužinoti istorikui galiausiai virto gido darbu.
Istorikų, dirbančių gidais, nėra daug. Privalumas: istorikas turi daug informacijos, ją gali sudėti į kūrybingą pasakojimą, kurio niekur užrašyto nerasi.
„Mano kelionių arealas yra Osmanų imperija su pakraščiais“, – šypsosi G. Globys. Šiandienos terminais – Vidurio Rytų Europa: nuo Lenkijos iki Balkanų šalių, iki Graikijos.
Pirmoji G. Globio kelionė į užsienį buvo Slovakijos Tatrai. Kalnų geografija plėtėsi: Kaukazas, Dinarai... Vėliau nusileido į slėnius, kur įsikūrę miestai – istorija.
Mokytojas patikslina sąvokas: turistas yra žmogus, kuris miega palapinėje, valgyti verda ant laužo arba dujinės, o į tuos, kurie miega viešbutyje, žiūri truputį iš aukšto ir vartoja terminą „matrasininkai“. „Mes – turistai, jie – matrasininkai“.
Turizmas siejasi ir su kita istoriko veikla – G. Globys dar nuo mokyklos laikų yra skautas: „Sudėjus skautą, istoriką, išeina mano gyvenimas.“
Jo kelionės yra dviejų tipų: kuriose dirba kaip gidas bei kelionės sau. Jau treti metai iš eilės su žmona keliauja į Romą: „Šis miestas yra mūsų, mes abu – istorikai. Roma turi ypatingą aurą, sudėliotą iš antikos, krikščioniškos, barokinės praeities, itališka dabartis irgi turi šarmo.“ Romoje visada randa kažko naujo.
Kokius tris objektus pasiūlytų pirmiausia aplankyti Romoje? G. Globiui nuostabaus grožio ir svarbos yra Apijaus kelias. Juo eiti siūlo neskubant ir skirti visą dieną.
Antra diena turėtų būti muziejus: Kapitolijus arba Vatikano. Bet ne su didele grupe ir per pusantros valandos, o einant dviese ir tyrinėjant praeitį.
Trečia diena arba trečia vieta galėtų būti truputėlį bohemiška – Trasteverė. Džiaugsmas ausims ir pilvui.
Jei laiko yra daugiau, smagu nuo Palatino kalvos vaizduotėje atkurti vaizdą, kurį galėjo matyti imperatoriai. Forumas, Koliziejus, fontanai G. Globio akimis, turi žavesio, bet jis gana stipriai užklotas įkyrių pardavėjų.
Algimanto Čekuolio metodas
Kad ir kiek kartų aplankytų šalį, G. Globys nedrįstų sakyti, kad ją jau pažįsta. Tik šiek tiek žino. O kad žinotų kuo daugiau, atlieka "namų darbus". Jei šalį lanko ne pirmą kartą, pasidomi aktualijomis: politinėmis, ekonominėmis, ekologinėmis.
Vienu metu buvo užsikrėtęs idėja kiekvieną šalį pristatyti per Gineso rekordų prizmę. Pavyzdžiui, visi žino, kad Lenkija yra didelė, turi daug gyventojų ir kad toli per ją važiuoti. O kas žino, kad giliausiai po žeme skrydis oro balionu buvo atliktas Veličkų druskų kasyklose?
Žmonės, sako G. Globys, dažniausiai keliauja dėl trijų dalykų: vieni – sužinoti, pamatyti, kiti – pailsėti, atsipalaiduoti, treti patys nežino, ko: dėl mados, inercijos.
Koks žmogus, tokia ir jo kelionė, nes kiekvienas keliaujantis turi medaus ir deguto. Kelionė, dažnai susijusi su nuovargiu, nepatogumais, naujais įspūdžiais, pastiprina, paryškina charakterio savybes. Ir kiekvieną keičia savaip.
Į ką atkreipti dėmesį, kad kelionė būtų vykusi?
„Pirmiausia nusiteikti, kad jos niekas negali sugadinti. Išėjau iš namų, ir viskas: nesvarbu, koks oras, bendrakeleivis ar kelionės vadovas. Kelionėje reikia ramybės ir atvirumo, tada jos niekas nesugadins. Džiaugsiesi bangomis Indijos vandenyne, nors jos trukdo maudytis, debesimis Tatrų viršukalnėje, nors jie uždengia vaizdą.“
Kad iš niūriausio debesies bet kada gali pasirodyti saulė, G. Globys ne kartą įsitikino. Jis džiaugiasi neįtikėtino grožio nuotrauka iš Slovakijos, kai po lietaus, leidžiantis į slėnį, vaivorykšte buvo galima grožėtis iš viršaus. Tokios akimirkos atperka lietų ir šaltį, nutrintas kojas ir nuovargį.
Nuotykių keliaujant netrūksta. Vienoje kelionėje tarp turistų G. Globys pamatė Algimantą Čekuolį su žmona. Prisimena, jog visą kelionę jautėsi kaip egzamine – streso buvo ne mažiau.
„Ar yra vieta, kur nusivestumei mylimą žmogų?“ – paklausė A. Čekuolis Budapešte.
G. Globys pasakė turįs tokią vietą: nelabai simpatiška, bet turi patrauklumo. Kavinukė A. Čekuoliui patiko. „Teisingas vynas, auliniu batu atsiduoda, bet tokiai vietai tinka“, – šarmingai įvertino.
J. Čekuolis sakė, kad šis „mylimo žmogaus vietos“ metodas gyvenime ne kartą pagelbėjo. Šią gudrybę išmoko ir G. Globys.