Šalių sąrašas
Atraskite Fesą: senovės medina, kultūra ir amatai
Šiame tekste pasidalinsiu savo asmenine kelionės vadovo patirtimi, siekiant kad Fesas keliautojui atskleistų visą savo turistinę vertę. Čia rasite susistemintą esminę informaciją, paremtą individualiomis turizmo profesionalo įžvalgomis, kuri bus vertinga planuojant kelionę į Fesą.
Pirmiausia apžvelgsiu bendrus aspektus, kuriuos vertėtų žinoti apie Fesą. Tada išvardinsiu žymiausias lankytinas vietas, kurias rekomenduočiau įtraukti į savo sąrašą 2025 metais. O pabaigoje pateiksiu aktualią logistinę informaciją apie apsilankymą Fese.
Fesas – svarbiausia informacija
Istorija
Teigiama, kad Fesas yra antras seniausias miestas visame Maroke - po Moulay Idris miestelio. Dar 8-ojo amžiaus pabaigoje pirmosios Maroko istorinės Idrisidų dinastijos pradininkas Idris I-asis nubrėžia savo naujojo miesto ribas. Pasak legendos, jo įrankis buvo iš aukso ir sidabro pagamintas kirtiklis. Būtent nuo arabiško šio įrankio termino ir gimsta Feso miesto pavadinimas. O 808-aisiais jau sūnus, vardu Idris II-asis, šalia įkuria kitą gyvenvietę, pavadinimu al-Aliya. Iki pat 11-ojo amžiaus antros pusės tai buvo du atskiri miestai, su savo gynybinėmis sienomis - ir tik 1070-aisiais buvo sujungti į vieną Almoravidų dinastijos sprendimu. Fesas toliau palaipsniui vis auga, o 13-ojo amžiaus pabaigoje Merinidų dinastija greta miesto įkuria savo imperinę kasbą, kuri įgauna pavadinimą Fes el Jdid - naujasis Fesas. O seniausioji miesto dalis nuo tada tampa Fes el Bali - senuoju Fesu. Šiandien abi šios dalys sudaro Feso senamiestį. Amžių eigoje į Fesą plūdo įvairios kilmės imigrantai, ir dažniausiai būtent čia savo imperinę sostinę įkurdavo įvairūs sultonai. 1912-aisiais Fesas pateko į Prancūzijos protektorato zoną, ir krašto sostinė iš čia buvo perkelta į Rabatą. Tačiau tai nesustabdė miesto plėtros, ir 20-ojo amžiaus urbanizacijos procesai paverčia Fesą vienu didžiausių šalies miestų.
Geografija
Fesas įsikūręs šiaurinėje Maroko dalyje, Saiss lygumos zonoje, nors iš šiaurės ir rytų yra apsuptas kalvotų teritorijų. Taip pat, sąlyginai netoli prasideda viduriniųjų Atlaso kalnų papėdės. Per miestą teka tokio pat pavadinimo Feso upeliukas. Nuo Atlanto vandenyno krantų vakaruose Fesą skiria apie 170 kilometrų.
Pramonė
Pagrindiniai ekonominiai sektoriai Fese yra turizmas, maisto pramonė, bei rankdarbiai. Taip pat, yra šiek tiek ir kitų modernių pramonės šakų atstovų, pavyzdžiui tekstilės. Fese galima rasti ir žymių globalių kompanijų - čia traukinių komponentus gamina Alstom.
Kultūra
Fesas yra prisotintas istorinio kultūrinio paveldo. Be daugybę metų skaičiuojančių monumentų, čia rasite ir didelį muziejų pasirinkimą, bei įvairias meno galerijas. Vienas žymiausių kultūrinių renginių Fese yra Pasaulio Šventosios Muzikos festivalis (Fes Festival of World Sacred Music).
Orai Fese
Fese dominuoja kiek karštesnis klimatas negu šiaurinio Maroko pakrančių miestuose. Žiemos mėnesiais vidutinė temperatūra apie 12-13 laipsnių, o naktį gali nukristi iki 4. Pavasarį ir rudenį dienomis įprastai įšyla iki 25-27 laipsnių. Liepa, rugpjūtis, ir rugsėjis yra karščiausi mėnesiai, kada dienos temperatūra gali varijuoti nuo 32 iki 36 laipsnių. https://www.accuweather.com/en/ma/fes/243090/weather-forecast/243090
Feso lankytinos vietos
- Fes el Bali - pati seniausia Feso dalis, įtraukta ir į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Čia priskaičiuojama daugiau nei 9000 gatvelių, o klaidžiojant po jas galima pasijusti tarsi nukeliavus atgal į viduramžius.
- Karališkieji rūmai (Dar el-Makhzen) - viena iš svarbiausių bei žymiausių miesto istorinių ir architektūrinių vietų. Šių rūmų įspūdingas fasadas su septyniais vartais yra tapęs reprezentaciniu Maroko vaizdu.
- Chouara odų darykla - viena seniausių odos apdirbimo vietų Maroke, kur vietiniai meistrai išlaiko tradicinius gamybos būdus. Rekomenduoju visiems tradicinių amatų gerbėjams.
- Madrasa Bou Inania - žymus Feso architektūrinis bei istorinis monumentas, pastatytas XIV-ame amžiuje. Ši buvusi koraniška mokykla žavi savo nuostabiu andalūziškos architektūros interjeru.
- Mellah - buvęs žydų kvartalas, kuris buvo pats pirmasis toks įkurtas dabartinio Maroko teritorijoje, dar 1438-aisiais. Čia galite rasti senąsias sinagogas bei tradicinius namus su puošniais balkonėliais.
- Kairaouine universitetas (Al-Qarawiyyin) - teigiama, kad tai seniausias nuolat veikiantis universitetas visame pasaulyje, įkurtas dar 859-aisiais metais. Šiandien buvę universiteto pastatai medinoje - įskaitant didingąją mečetę - yra nuostabus architektūrinis paminklas, atspindintis Feso intelektualinį paveldą. Ne musulmonai gali pasigrožėti tik iš lauko.
- Nejjarine medžio dirbinių bei amatų muziejus - muziejus, įsikūręs istoriniuose pirklių ir karavanų nakvynės namuose (karavansarajus). Muziejuje eksponuojami senoviniai medžio dirbiniai, baldai, įrankiai ir kiti amatininkų kūriniai, o tuo pačiu galima pasigrožėti nuostabiomis pastato architektūros detalėmis.
- Dar Batha muziejus - įsikūręs mauriškuose rūmuose, pastatytuose XIX-ame amžiuje, ir kurie kadaise tarnavo kaip karališkieji rūmai. Šis muziejus eksponuoja apie 6500 objektų, kurie atspindi Maroko meno ir kultūros paveldą.
- Jnan Sbil sodai - puikus viešasis parkas, pasižymintis gražiais tvenkiniais, fontanais, vaismedžiais ir egzotiniais augalais. Rekomenduoju ieškantiems ramybės ir atgaivos nuo miesto šurmulio.
- Borj Nord muziejus - įsikūręs XVI-ojo amžiaus tvirtovėje, šis muziejus eksponuoja įvairių istorinių ginklų kolekciją. Taip pat, nuo jo atsiveria nuostabūs vaizdai į Feso senamiestį.
- Bab Bou Jeloud - įspūdingi vartai, dažnai laikomi pagrindiniu patekimu į senąją Fes el Bali miesto dalį.
- Seffarine aikštė - viena gyvybingiausių medinos vietų, kur vyksta metalo apdirbimo veikla. Čia galima pamatyti tradiciniu būdu gaminamus varinius, žalvarinius ir kitus metalinius dirbinius.
- Moulay Idriss II-ojo mauzoliejus - švenčiausia vieta Fese, tapusi svarbiu piligrimystės centru. Mauzoliejus garsėja savo elegantiška architektūra, turtingais dekoro elementais ir religine svarba. Ne musulmonai gali pasigrožėti tik iš lauko.
- Madrasa al-Attarine - viena žinomiausių Feso buvusių islamiškų mokyklų, įkurta Merinidų dinastijos valdymo laikais XIV-ame amžiuje. Dar vienas puikus Andalūzijos-islamo architektūros pavyzdys.
Vilnius - Fesas
Iš Lietuvos tiesioginių skrydžių į Fesą nėra. Iš kai kurių vakarų Europos miestų į Feso oro uostą skraidina Ryanair. Alternatyva būtų atvykti žemės transportu iš kitų Maroko miestų.
Kelionė į Fesą
Ką žinoti planuojant kelionę į Fesą?
Pačius svarbiausius lankytinus Feso objektus galima pamatyti ir per vieną dieną. Tačiau, siekiant kiek ramesnio tempo, ar norint daugiau laiko muziejuose - rekomenduočiau skirti dvi dienas. Medinoje teks nemažai pavaikščioti, tad rekomenduotini patogūs batai. Taip pat, gatvelių labirintas čia ypač klaidus, tad verta apsvarstyti ir galimybę samdytis vietinį gidą. Tamsiu paros metu rekomenduočiau medinos vengti.
Kaip keliauti po Fesą?
Didžioji dalis visų žymiausių objektų Fese yra pasiekiami pėsčiomis. Kitais atvejais, rekomenduočiau naudotis petit taksi paslaugomis.
Kur apsistoti Fese?
Fese patogiausia rinktis nakvynę medinoje. Geras variantas būtų Riad Amor - Derb Zerbtana, Fès, Marokas. Alternatyva, norint pailsėti nuo medinos, būtų apsistoti aplink Hasano II-ojo prospektą. Pavyzdžiui, Across Hotels & Spa - 76 Bd Abdellah Chafchaouni, Fès 30000, Marokas.
Kiek pinigų teks išleisti Fese?
Nakvynės kaina vidutinio lygio viešbutyje svyruoja nuo 60 iki 80 EUR už naktį. Vidutinio brangumo restoranuose pagrindinis patiekalas kainuos daugmaž 8-10 eurų. Kuklesnėse užeigose už 11-12 eurų galite pilnai papietauti su gėrimais.
Geriausias laikas aplankyti Fesą
Geriausias laikas keliauti į Fesą būtų pavasaris arba rugsėjis-spalis. Tuo metu oras pakankamai šiltas, o ir dienos ilgesnės negu žiemos mėnesiais. Vasaros mėnesiai gali būti per daug kaitrūs. Žiema būtų tinkama alternatyva vengiant didelių turistų srautų. Nors būtent žiema yra drėgniausias metų laikas Fese, visgi netgi šaltuoju metų laiku lietus nėra ypač dažnas ar gausus reiškinys.
Turite klausimų ar norite užsakyti kelionę?