Šalių sąrašas
Barselona: Gaudi architektūra, paplūdimiai, kultūra, istorija
Barselona - vienas charizmatiškiausių ir dažniausiai lankomų Europos miestų. Keliautojai čia plūsta dėl švelnaus Viduržemio jūros klimato, auksinių paplūdimių, gurmaniškos virtuvės, šurmuliuojančio naktinio gyvenimo ir, žinoma, gausaus meno palikimo. GRŪDA kviečia keliauti ir savo akimis išvysti istorinėmis peripetijomis bei architektūriniais stebuklais pasidabinusią Barseloną.
Šiame tekste pasidalinsiu savo sukauptomis įžvalgomis, kurių tikslas yra užtikrinti, kad Barselona keliautojui pademonstruotų visus savo gražiausius aspektus. Čia pateiksiu susistemintą bei pačią aktualiausią medžiagą. Ji bus paremta asmenine patirtimi bei individualia profesionalaus kelionės vadovo perspektyva.
Pirmiausia, pasidalinsiu bendra informaciją, kurią vertėtų žinoti apie Barseloną. Tada apžvelgsiu žymiausias lankytinas vietas, kurias rekomenduočiau įtraukti į savo kelionių sąrašą. O pabaigoje rasite praktinę informaciją apie pačią kelionės logistiką.
Barselona – svarbiausi istoriniai faktai
Barselonos apylinkėse vietiniai keltiberai kontaktų su antikinėmis civilizacijomis turėjo bent nuo 3-ojo amžiaus pr. Kr. Patį Barciną 1-ame amžiuje pr. Kr. įkuria romėnai. Po Romos Imperijos žlugimo atkeliauja visigotai. Pastarieji šeimininkauja apie 3 amžius, kol daugmaž 717-aisias metais miestas atitenka maurų pajėgoms. Visgi, islamiškasis periodas netrunka ilgai, ir 801-aisiais frankai išstumia maurus, ir po truputį Barselona tampa vis svarbesniu Ispanijos Markos miestu. Išsilaisvinus nuo frankų kontrolės, Barselona palaipsniui tapo klestinčiu Viduržemio jūros uostamiesčiu. Nors geografiniai europiečių atradimai nuo 16-ojo amžiaus kiek išstūmė Barseloną iš ekonominės lyderystės - miestas neturėjo teisės prekiauti su “Naujuoju Pasauliu” už Atlanto - tai jo nesužlugdė. O 19-ame amžiuje Barselona vėl tampa ekonominiu gigantu Ispanijoje - pramonės revoliucijos dėka. Tuo metu atkeliauja modernizmas, kuris ženkliai pakeitė miesto veidą, ypač tokių architektų kaip Antonio Gaudi dėka. Tarptautinių parodų, vykusių 1888-aisias ir 1929-aisiais, bei 1992-ųjų metų olimpinių žaidynių dėka Barselona nuolat modernizuodavosi.
Geografija
Barselona įsikūrusi Viduržemio jūros pakrantėje, šiaurės rytų Ispanijoje. Miesto plėtimąsi giliau į kontinentą stabdo Kolserolos kalnai, tad žiūrint į žemėlapį Barselona yra išsidėsčiusi labiau į ilgį lygiagrečiai pakrantės. Be jūros ir kalnų, šiandienos Barselonos perimetrą dar riboja Beso upė šiaurės-rytuose, bei Ljobregato upė pietvakariuose.
Kultūra Barselonoje
Barselonoje susijungia istorija ir modernybė. Mieste gausu muziejų, galerijų, teatrų, dažnai vyksta muzikiniai koncertai. Čia taip pat dažnai organizuojamos įvairios parodos ir konferencijos. Be to, miestą galima laikyti Katalonijos kultūrinės tapatybės centru. Barselona garsėja savo modernistine architektūra, kuri suteikia miestui unikalumo.
Orai Barselonoje
Barselonoje dominuoja viduržemio jūros klimatas. Žiemos švelnios, vidutiniškai apie 15 °C, o termometro stulpelis retai kada nukrenta žemiau 4 °C. Vasaros karštos, vidutinė temperatūra svyruoja apie 30 °C, neretai pakyla ir aukščiau. Kritulių periodai dažniausiai pasitaiko nuo spalio iki kovo, tačiau pastarieji metai visoje Katalonijoje buvo labai sausringi. https://www.aemet.es/es/eltiempo/prediccion/municipios/barcelona-id08019
Geriausias laikas aplankyti Barseloną
Geriausi mėnesiai lankyti Barseloną yra pavasario ir rudens. Tada oras būna švelnus, o turistų kiek mažiau. Vasarą miestas būna labai apkrautas. Žiemos mėnesiai taip pat yra tinkamas laikas, tik reikės nusiteikti trumpesnėms dienoms, bei vėsesniems orams.
Ką žinoti planuojant kelionę į Barseloną?
Rekomenduoju miestui skirti bent 4–5 dienas, kad galėtumėte kokybiškai aplankyti svarbiausius objektus. Taip pat, ramus kelionės tempas leis įsijausti į Barselonos atmosferą. Labai rekomenduoju iš anksto įsigyti bilietus į pasirinktas lankytinas vietas. Nepamirškite būti budriems kelionės po Barseloną metu - ypatingai saugokite savo daiktus.
Vilnius - Barselona
Iš Lietuvos į Barselonos El Prat oro uostą tiesiogiai galima nuvykti iš Vilniaus oro uosto. Jeigu kažkam patogiau, galima rinktis ir Rygos oro uostą. Apsidrausk prieš kelionę. Pirk draudimą internetu ir gauk geriausią kainą!
Kaip nuvykti iš Barselonos oro uosto į centrą?
El Prato oro uostas nuo Barselonos centro nutolęs apie 15 km. Į miesto centrą galima vykti keliais būdais:
- Oro uosto autobusai Aerobus. Autobusai išvyksta iš 1-ojo ir 2-ojo (laikinai uždarytas) terminalų, kas 15 minučių, nuo 5 val. ryto iki 23 val. nakties. Kelionė nuo El Prato oro uosto iki Katalonijos aikštės miesto centre trunka apie 30 min. Bilieto kaina į vieną pusę ~5.90 Eur, į abi puses ~10.20 Eur (atgalinis blietas galioja 15 dienų). Bilietus galite įsigyti autobuse, elektroniniu būdu iš anksto.
- Iš oro uosto galima vykti ir metro L9 Sud linija. Norint nuvykti į patį centrą, reikės keisti metro liniją. Tai nebrangus pasirinkimas (bilieto kaina ~ 4.60 Eur), bet ne itin patogus, jei su savimi turite daug bagažo.
- Iš 2-ojo terminalo į Barselonos centrą galima vykti ir Renfe traukiniu. Iš 1-ojo terminalo į 2-ąjį veža nemokamas oro uosto autobusas. Kelionė iki Barselonos centro trunka apie pusvalandį, bilietas į vieną pusę kainuoja ~ 4.60 Eur.
- Patogiausias, bet brangiausias būdas vykti iš oro uosto yra taksi automobiliu (laukia tik išėjus iš oro uosto). Kelionė iki miesto centro trunka 20 - 25 minutes, kainuoja ~ 35 – 40 Eur.
- Patogus būdas tiek vykti iš/į oro uosto/tą, tiek keliauti po Barseloną ir jos apylinkes yra automobilio nuoma. Užsisakyk su nuolaida!
- PARKAVIMAS VILNIAUS IR KAUNO ORO UOSTUOSE (Palik automobilį saugiai. Tai puikus kokybės ir kainos santykis) Rezervuok saugiai!
Apgyvendinimas Barselonoje
Pirmiausiai siūlyčiau vengti apsistoti El Ravalio rajone (tamsiu paros metu yra nesaugu) ir El Poble Seko rajone (labai daug triukšmingų barų). Norintiems mėgautis aktyviu Barselonos centro gyvenimu, patariame rinktis Eixample rajoną. Jei pageidaujate ilsėtis prie jūros ir būti toliau nuo miesto centro šurmulio – apsistokite El Poblenou rajone. Planuojantiems apsipirkti dizainerių butikuose, pasivaikščioti viduramžių gatvelėmis, vakarus leisti stilingose kavinėse ar sambo klubuose, patiks madingasis El Borno rajonas. Na, o ieškantiems ramesnio poilsio, gurmaniškų potyrių, nenutolus nuo lankytinų vietų, siūlome Gracia rajoną.
Štai keli mano, kaip eksperto rekomenduojami viešbučiai Barselonoje:
- Viešbutis „Lleo“ – puiki vieta (įsikūręs šalia Barselonos Katalonijos aikštės ir garsiosios La Rambla gatvės), švarūs kambariai, paslaugus personalas ir terasa su baseinu.
- Svečių namai „Som Nit Born“ – įsikūrę El Borno rajone, puikus susisiekimas tiek vykstant prie jūros, tiek į centrą, šalia kavinės ir restoranai, jaukūs ir šiuolaikiškai įrengti kambariai.
- Viešbutis „Aparthotel Silver“ yra Gracia rajone. Kambariai tvarkingi, juos įrengtos virtuvėlės. Draugiškas personalas, viešbutis turi savo sodą.
Daugiau apgyvendinimo variantų galite rasti ir užsisakyti GRŪDOS internetinėje svetainėje. Pigūs viešbučiai!
Maistas
Barselonoje tvyro kulinarinė įvairovė. Į Katalonijos virtuvę savo skonius įnešė maurai, siciliečiai, prancūzai ir Artimųjų Rytų prekybininkai. Katalonų virtuvė neįsivaizduojama be troškinių, aukščiausios kokybės kumpių, sūrių, vynų, įvairiausių užkandžių, vadinamų „tapas“, padažų ir, žinoma, paelijos.
Jauki nuotaika įsipynusi tarp vietos kavinių ir restoranų, kurie kviečia paragauti vietinės virtuvės patiekalų, užsisakyti pačios geriausios sangrijos, pasmaguriauti burnoje tirpstančių bandelių ar pyragaičių. Nepraleiskite progos pasimėgauti Barselonos teikiamais gurmaniniais malonumais.
Kiek pinigų teks išleisti Barselonoje?
Barselona nėra pats pigiausias miestas Ispanijoje, tačiau galima rasti įvairių tiek apgyvendinimo, tiek ir maitinimo variantų. Nakvynės kaina vidutiniame viešbutyje centre svyruoja nuo 110 iki 160 EUR už naktį. Kiek toliau nuo centro galima apsistoti ir už 60-90 eurų už naktį. Vidutinio brangumo restoranuose pagrindinis patiekalas kainuos daugmaž 13-15 eurų, o pigesniuose už 15-18 eurų ir pavalgysite, ir atsigersite.
GRŪDOS ekspertai rekomenduoja aplankyti šiuos, vietinę virtuvę reprezentuojančius, restoranus Barselonoje:
- „Ciudad Condal“. Šis restoranas, pavadintas senuoju Barselonos miesto vardu, įkurtas 1997 m. Žymus gausiu alaus pasirinkimu ir neįtikėtinai skanių tapų įvairove.
- „La Bodega d‘En Rafael“. Jei norite paragauti tradicinės virtuvės, tai yra ta vieta, į kurią turite eiti! Nebrangus maistas jaukioje aplinkoje.
- „La Paradeta“. Mėgstantiems jūros gėrybes tiesiog privaloma čia apsilankyti.
- „Xiringuito Escriba“. Vaizdas į jūrą, didelės maisto porcijos, puiki vieta ragauti paeliją!
- „La Pepita“. Skanus kataloniškas maistas autentiškoje aplinkoje.
Geriausi Barselonos restoranai vienoje vietoje, išsirinkite: https://www.bcnrestaurantes.com/eng
Lankytinos vietos Barselonoje
- „Šventosios šeimynos“ bažnyčia (Sagrada Familia) – Barselonos simbolis, garsiausias architekto A. Gaudi kūrinys, viena originaliausių bažnyčių pasaulyje (UNESCO). Bažnyčia pradėta statyti 1883 metais ir statoma iki šiol. Tai didingas, modernistinio stiliaus statinys, turintis didžiųjų gotikinių katedrų bruožų, su trimis didžiuliais fasadais, 18-ka bokštų ir itin originalia ornamentika. Įdomu tai, kad „Šventosios šeimynos“ bažnyčia statoma tik iš žmonių aukų. Planuojama, kad statybos bus baigtos 2026 metais ir jų pabaiga sutaps su 100-osiomis jos autoriaus A.Gaudi mirties metinėmis.
- Spalvingasis Guelio parkas – tai unikalus A. Gaudi kūrinys su originaliais, mozaikomis dengtais pastatais, įmantriomis skulptūromis, pėsčiųjų takais ir sodais (UNESCO). Nuo apžvalginės parko aikštelės atsiveria kvapą gniaužianti miesto panorama. Pasivaikščiojimas Guelio parku, tai kelionė kupina gerų emocijų, magijos ir netikėtumo!
- Gotikinis kvartalas (Barri Gotic) žavi siauromis viduramžių gatvelėmis, jaukiomis kavinėmis ir restoranais. Prieš daug metų čia buvo įsikūrusi romėnų gyvenvietė, nuo kurios ir prasidėjo Barselonos miesto istorija. Gotikinis kvartalas žymus didinga gotikine Barselonos katedra; Sant Jaume aikšte, kurioje anksčiau buvo romėnų forumas; puošnia, palmėmis apsodinta Place Roial aikšte (aikštę apšviečiantys išskirtiniai žibintai yra ankstyvasis architekto A. Gaudi darbas).
- Spalvos, šviesos, muzika, vanduo, veiksmas! Magiškieji Montžuiko grojantys fontanai visa tai turi! Būdami Barselonoje būtinai pasigrožėkite šiuo efektingu reginiu!
- Montserato vienuolynas. Ieškantiems gaivalingos gamtos ir žiupsnio mistikos, rekomenduojame aplankyti Montserato vienuolyną, nuo Barselonos nutolusį tik apie 45 km. Vienuolynas priklauso Benediktinų ordinui, įsikūręs ant įspūdingo Montserato kalno ir prigludęs prie 1235 m aukščio uolų. Brangiausia vienuolyno relikvija – tamsiaveidės Dievo Motinos medinė romaninio stiliaus statulėlė.
- La Rambla – viena populiariausių gatvių Barselonoje, kuri pritraukia tiek turistus, tiek vietinius gyventojus.
- Casa Batlló – dar vienas Gaudžio suprojektuotas pastatas, kuriame galima įvertinti ne tik unikalią architektūrą, bet ir įdomius interjero sprendimus.
- Montjuic kalva – vieta, ant kurios yra įsikūrusi pagrindinė 1992 metų Olimpinių žaidynių infrastruktūra. Čia yra ir sodų, ir muziejų, o svarbiausia - įspūdingų Barselonos panoraminių aikštelių.
- Museu Picasso – čia galima pamatyti įvairių Pablo Picasso kūrinių, ypač ankstyvųjų jo darbų. Rekomenduoju visiems meno mėgėjams.
- Barceloneta – garsus paplūdimio rajonas, kur galima pasivaikščioti palei jūrą, arba atsipalaiduoti kavinėje prie vandens.
- Katalonijos muzikos rūmai - koncertų salės šedevras, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, garsėja savo įspūdinga architektūra ir detalėmis, atspindinčiomis Katalonijos kultūrą.
- Poble Espanyol – tai atviras muziejus ir architektūrinis kompleksas, kuriame atkuriamos Ispanijos regionų tradicijos ir architektūra.
- Barselonos katedra – gotikinė katedra, skirta šventąjai Eulalijai, Barselonos globėjai. Lankytojus žavi savo didinga architektūra, įspūdingais vitražais ir ramia vidine atmosfera.
- Barselonos akvariumas – čia eksponuojama daugiau nei 11 000 jūros gyvūnų, priklausančių 450 skirtingų rūšių.
- Casa Vicens – vienas pirmųjų Antonio Gaudi kūrinių Barselonoje, žavintis savo ryškiais keramikos elementais, islamiškais ir orientaliniais motyvais, bei inovatyviu dizainu.
- Casa Milà – Gaudi suprojektuotas modernistinis pastatas, garsėjantis savo organiškomis formomis, banguota fasado struktūra ir unikaliu stiliumi.
- La Boqueria – garsiausias Barselonos turgus, kur galima rasti gausybę šviežių vietinių produktų, tokių kaip jūros gėrybės, vaisiai, daržovės, ir vietiniai delikatesai.
VISOS kelionės į Barseloną.
Turite klausimų ar norite užsakyti kelionę?